Yeşilay Haftası – Yeşilay İle İlgili Resimler

Sağlıklı bir yaşam için alkol ve tütün gibi ürünlerden uzak durulması gerektiğini hemen herkes bilir. Ancak bilinen bu kuralın herkes tarafından uygulandığını söylemek çok zordur. Halen ülkemizde ve dünyanın genelinde tütün ve alkol ürünlerinin yoğun bir şekilde tüketildiği ve insanların kendilerini zehirlediği bilinen bir gerçektir. Yeşilay haftası, işte bu tür ürünlerin sağlık açısından ne kadar zararlı olduğuna ve bunlardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekmek için düzenlenir ve kutlanır.

Yeşilay haftasının kutlanması sırasında yazılı, sözlü ve görsel mesajlardan fazlasıyla yararlanılır. Özellikle görsel mesajların, yani Yeşilay ile ilgili resimlerin çok etkili olduğu söylenebilir. Dikkat çekici resimler ile insanların ilgisi toplanır ve resim üzerinde yazı ile gerekli olan mesajlar verilir. Yazımızın devamında bu hususlara ilişkin daha fazla detay bulabilirsiniz.

Yeşilay Nedir?

yesilay-nedir

Yeşilay, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde kurulan bir örgüttür. O dönemde “Hilal-i Ahdar” adıyla anılan örgüt, daha sonra Yeşilay adını almıştır. Örgütün amacı, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi insan sağlığı için ciddi bir tehdit olan ürünlerle mücadeledir. İlk kurulduğunda temel hedefi alkol ve alkol ürünleri ile mücadele olmasına karşın, daha sonraki dönemlerde mücadele alanını genişletmiştir. Bağımlılık yapan ve insan sağlığı için tehdit olan her türden ürünle mücadele ettiği söylenebilir. Yeşilay nedir sorusunun cevabı, genel olarak bu şekildedir.

Yeşilay tarafından yürütülen mücadeleye bakıldığında, bunun çoğunlukla insanları bilgilendirme şeklinde olduğu görülecektir. Nihayetinde alkol ve sigara kullanımının yasak olmaması, bu noktada insanların tercihlerinin önemli hale gelmesine neden olmuştur. İlgili ürünlerin zararları konusunda bilgili olan insanlar, sağlıkları için bu tür ürünlerden uzak dururlar.

Yeşilay Haftası

Yeşilay haftası, 1 Mart’ı içine alan hafta olarak kabul edilir. Başta okullar olmak üzere birçok alanda bu hafta kutlanır. Yapılan farklı etkinlikler ile insanlara mesajlar verilir. Yeşilay resmi, mesaj verme noktasında son derece etkilidir. Bundan dolayı ilgili haftada, Yeşilay resimlerinin yoğun olarak kullanıldığı söylenebilir.

Yeşilay haftası boyunca bağımlılık yapan ürünlerin insanların iradelerini nasıl ele geçirdiğinden ve bunların bütün kötülüklerin anası olduğundan bahsedilir. Başlangıçta insan sağlığı için olumsuz bir etkisi görülmeyen bu tür zararlı ürünlerin, aslında vücudu içten içe yıktığı anlatılır. Bütün bunların dikkate alınarak sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan ürünlerden uzak durulması gerektiğinin altı çizilir.

Yeşilay Resimleri

İnsanlar, sözlü veya yazılı olarak aldıkları mesajlara çoğu zaman dikkat etmezler. Bunların gerçek olmadığını ya da bahsedilen kötü örneklerin kendi başlarına gelmeyeceğini düşünürler. Kısacası yazılı ve sözlü mesajlar, bazen istenilen etkiyi yapmaz. İşte tam bu noktada devreye Yeşilay resimleri girer. Görsellerin kullanımı, tek başına bile ciddi bir ilgiyi istenilen alanda toplar. Daha sonra ise istenilen mesajlar rahatlıkla verilir.

Yeşilay ile ilgili resimlere bakıldığı zaman çok önemli mesajlar verildiği görülecektir. Bazen alkol ve sigara kullanımı sonucunda iç organlarda yaşanan değişimler resimlerde kullanılır. Bazen de küçük bir karikatür ile insanlar hem güldürülür, hem de düşündürülür. Bütün bunlar, insanları etkiler ve bu konuda tekrar düşünmelerine neden olur. Özellikle alkol ve sigara kullanan kişiler, Yeşilay resmi gördüklerinde, sigara ve alkol kullanımından dolayı ciddi bir pişmanlık yaşar.

Yeşilay haftasında kullanılan bu resimler, henüz çocuklukta olan öğrencilerde bilinç oluşturma gibi bir görevi de üstlenir. Resimleri gören ve bu kötü maddelerin etkilerini fark eden çocuklar, hem kendilerini korur, hem de ailelerini bu konuda bilinçlendirir. Kısacası Yeşilay resimleri, tahmin edilenden çok daha büyük bir etkiye sahiptir.

2021 yeşilay

yeşilay etkinlikleri

yeşilay resimleri

yeşilay nedir

yeşilay haftası

yeşilay şiirleri

yeşilay yeşilay günü yeşilay 2021

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir