Yeni Kimliklerde Seri No Nerde Yazıyor?

Yeni Kimliklerde Seri No Nerde Yazıyor?

Yeni Kimliklerde Seri No Nerde Yazıyor? sorusu kimliğini değiştiren kişiler tarafından sıklıkla sorumaya başlanmış durumda. Bilindiği üzere eski kimliklerin ön yüzünde resimlerimizin altında cüzdan ve kimlik seri numaraları yer almakta idi yeni kimliklerde seri no doğum tarihinin altında bulunuyor.. Bu numaralar nüfus doğrulama işlemleri sırasında kullanılmakta olup birçok resmi işte bizden istenilen bilgiler arasında yer almakta idi. yeni kimliklerini alan birçok kişi kimlik kartlarını incelediğinde sadece ad, soyad, doğum tarihi, anne adı, baba adı ve TC Kimlik numaralarımızın yer aldığını görmüşsünüzdür. Kimliklerin alımını yapan tüm kişilerin ortak sorusu olan Yeni Kimliklerde Seri No Nerde Yazıyor? konusunu ayrıntıları ile beraber dile getirmeye çalışacağız.

Yeni kimlik kartlarında seri no nerede yazıyor sorusuna aşağıdaki görsel ile cevap veriyoruz.

Yeni kimlikleri almanın şu an için zorunlu olmadığını, eski kimliklerimizi 2 yıl kadar daha kullanabileceğimizi hatırlatalım. Yeni kimlik almak için ilk olarak biyometrik fotoğraf çekinmeniz gerektiğini ve nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Yeni Kimliklerde Seri No Nerde Yazıyor? sorunun neden bu kadar önemli olduğunu düşünüyorsanız; seri numaralar bir kimliğin sahte olup olmadığını belgeleyen en büyük ayırt edici özellikler arasında yer almaktadır. Bu numaralar yeni kimliklerde farklı bir yere taşınmıştır. Kimliklerinize baktığınızda sıra numarasının ve seri numarasının fotoğraflar altında yer alan doğum tarihinin altına alınmıştır. Yani ön yüzü detaylı olarak incelediğinizde bu numaralara oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yukarıda yazdığımız şey sadece kimliğe ait sıra ve seri numaraları temsil etmektedir. Kişiler Aile sıra no, cilt no, seri numarası gibi bilgilere maalesef ki yeni kimliklerde bulunmamaktadır. Bu gibi bilgiler lazım olduğunda ise e-devlet adresine giriş yapıp nüfus işleri daire başkanlığından bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ulaşabileceğiniz bağlantı adresini https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama?kullanici=Bilgileri ekliyoruz. PTT’ler üzerinden aldığınız şifreler ile oldukça kolay bir şekilde sisteme giriş yapabilirsiniz. Nüfus işleri müdürlüğünden kimlik bilgileriniz ile beraber geçmiş yıllarda yaşamış aile fertlerinizi de görebilirsiniz. Soy ağacı denilen bu olay, alt ve üst olarak sizden önce yaşamış ve sizinle beraber yaşamaya devam eden neslinizi göstermekte. Yeni Kimliklerde Seri No Nerde Yazıyor? konusunun ayrıntıları bu kadardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir