Yemek Sodası Formülü Nedir?

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen yemek sodası formülü isminden de anlaşıldığı gibi gıda olarak kullanılan yarı kimyasal olan bir bileşik özelliği taşımaktadır. Genelde kek gibi hamur işlerinde kabartma tozu olarak kullanılan yemek sodası farklı bileşenlerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

Yemek Sodası

Yemek sodası tarihi çok eski dönemlere kadar gitmektedir. Eski Mısır ilk kez kullanıldığı tespit edilen yemek sodası, doğal natron çökeltilerinden elde edilirdi. Bu çökeltiler karbonat dekahidrat ve sodyum bikarbonat açısından zengin oldukları için antik dönemlerde özellikle boya yapımı açısından kullanılmaktaydılar. Yemek sodası ise 1791 yılında Fransız kimyager Nicolas Leblan tarafından üretilmiştir. Bu durumun keşfi özellikle gıda alanında çok büyük karşılıklar bulmuştur. 19’uncu yüzyılda ABD’li fırıncılar tarafından yemek sodası kullanılarak üretilen kabartma tozu seri üretim halinde sunulmuştur. Böylece yaklaşık iki yüz elli yıldır yemek sodası gıda alanında önemli bir malzeme olarak kullanılmaya devam etmektedir. Gıda alanının dışında diş temizliği, ev temizliği gibi alanlarda parlatıcı olarak da kullanılmaktadır.

yemek sodası formülü

Yemek Sodası Formülü ve Özellikleri

Yemek sodası formülü esasında sodyum bikarbonat formülüdür. Formül olarak ifade edildiğinde NaHCO3 olarak kullanılır. Suda çözülme özelliğine sahiptir ve su ile karıştırıldığında suyun içeriğini alkali haline getirir. NaHCO3 yani yemek sodası diğer elementler ile tepkimeye girme özelliğine de sahip olmaktadır. Bu bakımdan pek çok alanda formül kullanılmaktadır. Genel özelliklerinden bahsedilecek olursa;

  • NaHCO3 50 derece ve üzeri sıcaklıklarda tepkimeye girer ve Na+H20+H2 şeklinde bileşenlere ayrılmaktadır. Bu sayede su ve asit etkisi ile karbondioksit açığa çıkarır. Bu durum ise kurabiyeler, pastalar ve börek gibi unlu mamullerde hamurun kabarmasını, daha büyük görünmesine neden olur. Esasında bu formül zaten kabartma tozu şeklinde kullanılmaktadır.
  • Kaynayan bir su içinde yemek sodası formülü karbondioksit özelliğini kaybeder ve sadece soda oluşturur.
  • Soda haline getirilmesi sonrasında ise su ile tepkimeye girdiğinde elde edilecek olan çözelti baz haline dönüşür ve böylece parlatıcı deterjan özelliğini alır. Bu haliyle çeşitli diş macunlarında da kullanılmaktadır.

Bu özellikleri ile birlikte yemek sodası formülü pek çok alanda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir