XOXO Ne Demek? XOXO Türkçe Anlamı Nedir?

Türkçe olmamasına rağmen günlük konuşma ve yazma dilinde kullanılan bazı ifade vardır. XOXO da bunlardan birisi olup, son dönemlerde yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak birçok insan bu kelimenin anlamını bilmiyor. Buna bağlı olarak XOXO nedir? XOXO ne anlama gelir? XOXO Türkçesi nedir? şeklindeki sorular soruluyor. Yazımızın devamında söz konusu soruların cevaplarını detaylı olarak bulabilirsiniz.

XOXO Ne Demek?

İlk bakışta İngilizce olduğu düşünülen ifadesi, aslında hiçbir dile ait bir kelime değildir. Bu durum size biraz garip gelebilir. Yani İngilizce ya da daha farklı bir dile ait sözlüğe girdiğinizde böyle bir sözcük olmadığını göreceksiniz. Peki, o zaman XOXO ne demek?

Aslında bu kelimedeki harflerin her birisinin bir sembol olduğu ve bu sembollerin birleşmesiyle bir anlama kavuştuğu iddia edilmektedir. Kullanım alanlarına bakıldığında, buradaki varsayımın doğru olduğu söylenebilir. XOXO veya xoxo şeklindeki ifade genellikle SMS, mail ve mesajların sonuna eklenir.

XOXO kelimesi veya ifadesi, eklendiği yere göre farklı anlamlara gelebilir. Ancak genel olarak XOXO anlamı; kucak dolusu öpücükler veya sevgi ve öpücükler şeklindedir. İnternet dilinin bir ürünü olan bu ifadenin kullanım amacı ise genellikle dostluğu, arkadaşlığı ve sevgiyi belirtmektir. Kişilerin aralarındaki samimiyete bağlı olarak verilen mesajların farklılık göstereceği de söylenebilir.

XOXO Anlamı Nedir?

Yukarıda da ifade edildiği gibi XOXO, dünya üzerindeki hiçbir dile ait değildir. İnternet kullanımı sonucunda ortaya çıktığından internet diline ait bir sözcük olarak kabul edilir. Dolayısıyla da XOXO anlamının, normal dillerdeki gibi olmasının beklenmemesi gerekir.

Aslında söz konusu kelimedeki harflerin her birisinin ayrı ayrı anlamı vardır X ve O harfinin tek başına ne anlama geldiğini, kesin olarak söylemek mümkün değildir. Ancak internet dünyasında genel kabul gören bilgilere göre bu harfler, şu şekilde yorumlanmaktadır:

  • X: Sarılmak, kucaklaşmak anlamındadır. X harfinin sarılmaya hazırlanan açık kolları andırması, böyle yorumlanmasını sağlamıştır.
  • O: Öpmek anlamına geldiği kabul edilir. Öpücük atarken dudakların yuvarlak bir şekil almasına bağlı olarak O harfinin bu şekilde yorumlandığı söylenebilir.

Harflerin anlamları genel olarak bu şekildedir. Bazı kaynaklarda X harfinin erotik anlamlara geldiği de belirtilir. Ancak bu tür anlamların sadece yakın arkadaşlar arasında geçerli olduğu kabul edilir.

XOXO Ne Anlama Gelir?

XOXO veya xoxo nedir şeklindeki sorunun cevabı genel olarak yukarıdaki gibidir. Ancak samimiyet durumuna göre XOXO ne anlama gelir sorusunun cevabının değiştiği unutulmamalıdır. İnternetteki bu tür anlamlarından öne çıkanlar şu şekildedir:

  • Sarılıp, öpüyorum.
  • Samimi bir şekilde öpüyorum.
  • Arkadaşlığımız, dostluğumuz çok değerli. Senle arkadaşlık yapmayı seviyorum.
  • Kucak dolusu sevgiler, öpücükler.
  • Öptüm, görüşürüz.

Sosyal paylaşım platformlarında çok fazla kullanılan bu ifadeyi, Survivor yarışmacılarından bazılarının da yarışma esnasında kumlara yazdığı görülmüştü. İlk defa görenler ise xoxo kelimesini Türkçesi nedir ya da ne anlama gelir şeklinde sorulara sorarak, meraklarını göstermişti. Yazımızdaki bilgiler sayesinde, bu konudaki merakların tamamen geçeceğini ifade edebiliriz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir