WordPress’te 403 Forbidden Error Nasıl Çözülür?

WordPress kullanıcıların en sık karşılaşmış oldukları sorunlardan birisi de WordPress 403 Forbidden Error hatası vermesi diyebiliriz. Aslında bu işi çözmek sanıldığı kadar zor değildir. Bu hatanın verilmesinin nedeni ise belirli sayfalara erişimin engellenmesi yüzünden olduğunu söyleyebiliriz. Genelde bu hatanın olmasının temel nedenlerinden birisi de hiç anlamadan gerek ekleme sırasında gerekse de güncelleme yapıldığı sırada hatanın verilmesidir. Yeni WordPress kullanıcıları doğal olarak böyle bir hatayla karşı karşıya kaldıkları an ise hemen paniğe kapıldıkları olabiliyor.

WordPress 403 Forbidden Error Hatası

Öncelikle; Sitenizde bulunan .htaccess adlı dosyanın yedeğini alıp siliniz. Hostinginiz’de bulanan “Dosya Düzenleyici” ile veya Filezilla programını kullanarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi tekrar sitenize giriş yapmayı deneyiniz eğer sorun çözülmediyse yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

WordPress kullanmaya yeni başladıysanız karşınıza gelebilecek en kötü hatalardan birisi  Forbidden Error adını taşıyan hatadır. Bu yazımda söz konusu hatayı nasıl çözebileceğinize değineceğim. Gösterdiğim yollar yaşadığınız bu hatayı çözme konusunda size yardımcı olacaktır ama takıldığınız kısımlar olursa sormaktan çekinmeyin.

WordPress Eklentilerden Çıkan Hatalar

Kimi zaman bu tür yazının ortaya çıkmasının nedenlerinden birisi de eklenti ile ilgili bir durum olabiliyor. Böyle durumda ilk iş olarak eklentileri de devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Bunu yaptığınız andan itibaren ise yaşanılan sıkıntılar bir an önce ortadan kalkarsa da site de yer alan eklentilerden kaynaklı bir(hata) durum olduğu unutulmaması gerekiyor. Böyle durumda yapılması gereken çözüm noktalarından birisi de eklentileri etkinleştirmeye başlamak olacak.

WordPress Dosya İzinlerinden Kaynaklı Hata

Karşınıza eğer ki WordPress’te 403 Forbidden Error çıkıyorsa bunun diğer nedeni ise dosya izinlerinden kaynaklı bir durumdur diyebiliriz. Çünkü her dosyanın mutlaka bir izin seviyesi var olduğu unutulmaması gerekmektedir. Dosya izin kaynaklı hatalar olduğu vakit ise siteye erişim oldukça zor olacaktır. Bu durumda ilk iş olarak dosya izinlerini kontrol etmeniz gerekecek. Böyle bir durumda hatayla sık sık karşılaşmamak adına sunucu değişimi yoluna gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir