WordPress Site, Google Aramalarda Yıldızlı Çıkmak

Birçok webmasterın merak ettiği ve sitelerinin Google aramalarında daha dikkat çekici ve derecelendirilmiş bir biçimde yer almasını sağlayan Google aramalarda yıldızlı çıkmak hakkında bir yazı hazırlama gereği duyduk. Son günlerde özellikle WordPress site Google aramalarda yıldızlı çıkmak hakkında oldukça fazla soru alıyoruz. Bu konuda sizleri bilgilendirmek ve aslında tüm sitelerinizde uygulayabileceğiniz bazı notlar paylaşmak istiyoruz. Google aramalarında sitenizin yıldızlar ile derecelendirilmesi ve bu derecelerden yüksek değer almanız birçok ziyaretçinin dikkatini çekecek ve sitenize girmeye teşvik edecektir.

WordPress Site Google Aramalarda Yıldızlı Çıkmak

Google aramalarında sitenizin yıldızlı görünmesine aslında bir isim verilmiş. “Rich Snippets” ismi verilen arama sonuçlarını yıldızlayan sistem için WordPress sitelerinizde bir eklenti kurmanız yeterli. Alternatif birçok eklenti arasından en başarılı olanları sizler için listeleyecek ve yapmanız gerekenleri anlatacağız.

  • GD Star Rating

GD Star Rating eklentisi özellikleri incelendiğinde oldukça dikkat çekici diyebiliriz. Oldukça hoş grafiklere sahip olan eklenti alternatiflerine oranla çok daha fazla CPU harcaması yapabiliyor. Bu nedenle barındırma hizmeti aldığınız sunucunun özelliklerinin yetersiz olması halinde başınız ağrıyabilir. Böyle bir durumda sitenizde yavaşlama sorunlarıyla karşılaşmanız mümkün.

  • Yet Another Stars Rating

Yet Another Stars Rating eklentisi Türkçe dil desteğine sahip ve sunucunuza neredeyse hiç yük bindirmeyen bir eklentidir. Kullanımı oldukça basit olan bu eklenti başarılı bir kodlama yapısı sayesinde sitelerinizde hız açısından bir performans kaybı yaşamanızın önüne geçiyor. Eklentiyi kurarak aktif etmeniz ardından sol tarafta yer alan menüde eklentiyi görmeye başlayacaksınız. Eklentinin ayarlar sayfasına gelmeniz ardından şu basit ayarı yapmanız gerekiyor;

  • Otomatik olarak yazılarınıza yıldızlama sistemini entegre edebilmesi için “Otomatik Eklensin Mi” alanını “Yes” yani “Evet” olarak seçmelisiniz.

Bu ayarı aktif etmeniz ardından ilgili sayfada yer alan diğer seçenekleri isteğinize göre belirleyebilir, ziyaretçilerinizle ilgili birçok ayarlama yer almaktadır. Oylamayı herkese açık bir şekilde, sonuçları görünür şekilde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işlemleri yapmadığınız takdirde Google aramalarda yıldızlama sistemini siteniz için aktif etmeyebiliyor.

Yazılarım Google Aramasında Ne Zaman Yıldızlı Çıkacak?

Sitenizde yer alan yazıların Google aramalarında görüntülenirken yıldızlama sisteminin aktif olabilmesi için ilgili yazılarda minimum 1 oy verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle eklentiyi kurup aktif etmeniz ardından yazılarınıza girerek ilk oylamayı kendiniz yapabilirsiniz. Google’ın yazıyı ilk ziyaret edişi ardından yıldızlama sistemi aramalarda aktif hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir