WordPress Kod Ekleme Eklentileri

İnternet dünyası ile tanışan birçok kişi, acemi olmalarından dolayı birçok işlemi yardım edemeden halledememektedir. Bir internet sitesini baştan sona tasarlamanın en kolay yöntemlerinden birisi olarak gösterilen WordPress altyapısı, ilk etapta birçok kişiye sıkıntılar meydana getirse de zaman içerisinde alışılmasıyla, öğrenilmesi ile kişilerin tüm isteklerini yerine getirebilmekte. WordPress, dünya üzerindeki internet sitelerin yaklaşık %30’unda kullanılmakta olup her geçen gün gelişmeye ve yayılmaya devam etmektedir. Bu sistem üzerinden internet sitesi kuran kişilerin yaşamış olduğu en büyük sorunlardan biriside Wordpress Kod Ekleme Eklentileri olarak gösterilmekte. Bu yazımız içerisinde bu eklenti hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

SyntaxHighlighter Evolved

Oldukça kolay kullanıma sahip olan SyntaxHighlighter, günümüzde 100,000’den fazla kullanım oranına sahip olarak gösterilmekte. Automattic tarafından geliştirilmiş olup içeriğinde oldukça gelişmiş seçenekler bulunmakta. Bu eklenti, tema başta olmak üzere diğer eklenti ve CSS yapınızda değişiklikler meydana getirerek stabil hale gelmesine olanak sağlamakta. Kod yapısı oldukça güzel bir tasarıma sahip olup güzel bir görünüm ile WordPress siteniz içerisindeki yerini almakta.

Crayon Syntax Highlighter

Bu eklentiyi kuran bir WordPress site sahibi, herhangi bir şekilde yazı içerisinde kod paylaşmak istemesi durumunda “<code>, </code>” etiketini kullanması yeterli olacaktır. Eklenti, kod içeriğini tarayarak otomatik olarak tanıyarak şablon oluşumunu tamamen otomatik olarak üstleniyor. Kod yapısının listeleneceği alanın tema seçimi konusunda sınırsız renk ve şekil seçeneği sunuyor olması tercih edilebilir olmasını artıran en büyük etmenlerden birisi olarak gösterilmekte. Aktif olarak kullanıcı sayısının 50,000 üzeri olduğu paylaşılmakta.

WP-Syntax

Sadece WordPress siteler için kod ekleme içi için geliştirilen WP-Syntax eklentisinin herhangi bir başka özelliğinin ve işlevinin bulunmadığını söyleyebiliriz. Diğerlerine oranla kullanışlı olmadığını, etiket alanı için bir yönetim, tema alanının olmadığı görülmekte. Bu nedenle kullanıcı sayının diğerlerine oranla az olduğu görülmekte.

Liste içerisinde tercih edilebilir en iyi eklentinin ilk 2 sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Bu sistem üzerine çok fazla eklenti olmasına karşın sistem güvenliğini düşünmek oldukça önemli. Bizler, Wordpress Kod Ekleme Eklentileri konusunda sizlere daha çok deneyimlerimizi aktarmaya çalıştık.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir