WordPress İçin Eklentisiz Son Yorumları Listeleme

WordPress İçin Eklentisiz Son Yorumları Listeleme konusu bir internet sitesi sahipleri açısından oldukça önemli bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Webmaster olarak adlandırılan internet site sahipleri, kullanıcı deneyimi oluşturabilecek birçok etmeni yazılımcılar tarafından geliştirilen eklentiler ile çözümlemeye çalışırlar. Eklentiler, internet sitelerinin dış görünüşlerinde birçok değişiklikler meydana getirirken sitelerin bulunduğu sunucuların ağırlaşmasına, yorulmasına, saldırıya açık hale gelmesine neden olmaktalar. Eklentiler aracılığı ile birçok zararlı yazılımcıların sunucu içlerine girmesi internet sitelerinin kontrol edilemez hale gelmesine, zararlı içerikler yayınlacak ortamlara dönüşmesine neden olmakta. Bu nedenle Webmaster olarak adlandırılan kişiler, internet sitelerinde yapacakları değişimlerin tamamını eklentisiz olarak halletmeye çalışmaktadırlar. Bu yazımız içerisinde de Wordpress İçin Eklentisiz Son Yorumları Listeleme konusunu ele almaya çalışacağız.

 

WordPress Son Yorumları Listeleme

Dilerseniz wordpress ana bileşenlerinden biri olan “Son Yorumlar” adlı bileşeni kolaylıkla kullanabilirsiniz.

2. Yöntem olarak son yorumlar konusunu web site sahipleri uğraşmak yerine hazır kodlar ile çözüme kavuşturmak istemektedirler. Sonradan bu durumun ne kadar zararlı olduklarını gördüklerinde ise iş işten geçmeden bazı çözüm önerileri geliştirmeye çalışmaktadırlar. Son yorumları liste şeklinde sunmak eskiden oldukça zor olarak gösterilirken şu an oldukça kolay olduğunu, birkaç satırlık kod değişiminin istenilenleri meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Yapılacak işlemleri sırası ile bahsedecek olursak;

  • Filezilla gibi FTP programları aracılığı ile web sitenin kurulu olduğu veri tabanına giriş yapın.
  • İnternet sitenizde kurulu olan tema klasörüne giriş yaparak içerisindeki wp-includes bölümüne giriş yaparak dosya içerisindeki comment-template.php dosyasını bilgisayarınıza indirin.
  • Notepad++, Brackets gibi kod editörleri aracılığı ile indirdiğiniz dosyayı açarak aşağıdaki talimatları uygulayın.
  • Açtığınız dosya içerisinden 1180 satır numarasına gelerek bu kod satırdaki ‘order’= ‘ASC’ değerini ‘order’=’DESC’ olarak değiştirin.

Yapılan değişikliği uygulayan kişiler dosyalarını kaydederek tekrar FTP üzerinden veri tabanlarına yüklemeleri gerekmektedir. İnternet üzerinde Wordpress İçin Eklentisiz Son Yorumları Listeleme işlemini birçok işlemle anlatan kişiler için yapılacak işlemlerin sadece bu kadar kısa ve basit olduğunu söyleyebiliriz. Arama Motoru Optimizasyon işlemleri ile uğraşan kişiler bu gibi listeme işlemleri için farklı kod ve eklenti kullanımlarını önermeseler ya da sistemi bozmadan yapılması gerektiğini dile getirseler de en sağlıklı yöntemin anlatımımız içerisinde yer alan yöntemden oluştuğunu belirtmek isteriz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir