Windows Uyarı Bildirimlerini Kapatma

Windows Uyarı Bildirimlerini Kapatma

Windows Uyarı Bildirimlerini Kapatma gerçekten en çok aranılan konular arasında yer almakta. Windows işletim sistemi, belirli aralıklarla işlem merkezi üzerinden kullanıcılara bildirimler göndererek bilgi edinmelerine olanak sağlamakta. Bu bildirimler genel olarak güvenlik ile alakalı olup kişisel güvenliğin nasıl maksimuma çıkarılacağı ile ilgilidir. Bazı durumlarda işi abartan Windows, sürekli bildirimler göndererek bizleri rahatsız etmektedir. Birazdan hangi durumlarda bizlere bildirimler geldiğini ve böyle durumlara karşın Windows Uyarı Bildirimlerini Kapatma işleminin nasıl yapılacağından bahsetmeye çalışacağız.

Hangi Durumlarda Windows Bildirimleri Gelir?

Yukarıda da dile getirdiğimiz üzere Windows Bildirimleri rastgele olarak gönderilmemektedir. Kullanıcıların güvenliği ön planda tutmak amacı ile gönderilen bildirimlerin ana sebepleri;

  • Windows Güncelleştirmelerinin yapılmadığı durumlarda
  • İnternet güvenlik ayarlarının pasif hale getirilmesi durumunda
  • Ağ güvenlik duvarının pasif hale getirilmesi durumunda
  • Casus yazılımlar ile ilgili yüklemelerin yapılması durumunda
  • Kullanıcı Hesabı denetiminin kapalı halde bulunması
  • Virüsten Korunma araçlarının devre dışı bırakılması

Gibi eylemlerin olması durumunda Windows sürekli bildirimler göndererek tehlike altında olduğumuzu bizlere iletir. Bu gibi durumları bilinçli olarak yapıyor ve bildirim almak istemiyorsanız yapmanız gerekenler;

Windows Bildirimlerini Kapatma

Windows Uyarı Bildirimlerini Kapatma işlemi için öncelikle “Denetim Masası” içerisine giriyoruz. Buradan sırası ile Sistem ve Güvenlik > İşlem Merkezi > İşlem Merkezi Atarlarını Değiştir aşamalarını uyguluyoruz. Eğer bu kadar ince detaylar ile uğraşamam dersenizde Başlat’a girerek arama bölümüne İşlem Merkezi yazarak da aynı bölüme geçiş yapabilirsiniz. Her iki yöntemle belirttiğimiz bölüme giriş yapan kişiler Windows tarafından hangi durumlarda bildirimler gönderildiğini göreceklerdir. Burada her bildirim özelliğin sahip durumun yanında tik işaretinin bulunduğunu görürsünüz. Hangi durumlarda bildirim almak istemiyorsanız o bölümün tikini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Tik işaretlerinin kaldırmanız ile beraber artık sağ alt köşeden herhangi bir şekilde bildirim ibaresi görmeyeceksiniz. Bazı durumlarda gerçekten işe yarayan bildirimler işletim sisteminin güvenli kalmasına, virüslerden uzakta durmasına olanak sağlamakta. Eğer bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı iseniz zaten yaptığınız değişiklikleri kontrollü bir şekilde uyguluyorsunuzdur. Windows Uyarı Bildirimlerini Kapatma konusunda değinmek istediklerimizin hepsi bu kadardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir