Windows Açılış Sesini Açma/Kapatma

Windows Açılış Sesini Açma/Kapatma durumu birçok kişi tarafından en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Özellikle sabah erken saatlerde bilgisayarlarını açan kişiler, yüksek oranda çıkan Windows Açılış Sesi ile rahatsız olmakta olup çevrelerine de aynı oranda rahatsızlık vermekteler. Bu durumun her gün yaşanması elbette birçok sıkıntının da meydana gelmesine neden olmakta. Bu durumun bir başka örneği ise bilgisayarlarını sık sık yeniden başlatan kişilerin başına gelmektedir. Birçok kişi bu sesin nasıl kapanacağını, nasıl kapatabileceğini merak etmekte idi. Bu duruma bir son vereceğimizi, bu yazımız içerisinde Windows Açılış Sesini Açma/Kapatma konusunu ayrıntıları ile birlikte ele alacağımızı belirtmek istiyoruz.

Windows Açılış Sesini Açma/Kapatma Nasıl Yapılır?

  • Windows Açılış Sesini Açma/Kapatma işlemi yapmak için öncelikle “Başlat” bölümüne geliyor, buradan “Çalıştır‘ uygulamasını açıyoruz.
  • Çalşıştır bölümüne giriş yapan kişiler, gelen komut çalıştırma bölümüne “gpedit.msc” yazarak enter tuşuna basıyor.
  • Burada karşımıza çıkan yönetim paneli içerisinden Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Oturum Açma şeklinde ilerleyerek Oturum Açma sırasında değiştirmek istediğimiz ayarlara giriyoruz.
  • Burada karşısınıza çıkan ekranda “Windows Başlangıç Sesini Kapat” adında bir seçenek olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneğe çift tıklamanız durumunda karşınıza çıkacak menüden “Etkin” butonuna tıklamanız durumunda Windows Açılış Sesini Açma/Kapatma işleminin başarılı bir şekilde yapıldığını göreceksiniz.
  • Yaptığınız ayarlamaları kesinlikle kaydetmeniz gerekiyor. Aksi halde işlemlerin geçersiz olacağını belirtelim.

Windows Açılış Sesini Açma/Kapatma konusunda birçok internet sitesinde birçok farklı ayarların paylaşıldığını görebilirsiniz. Bu tür ayarların birçoğu profesyonel kişilerce yapılabilecek ayrıntılara sahip olduğunu, sizler için biraz karışık gibi görüneceğini belirtelim. Yazımız içerisindeki ayarlamaları sırası ile yaptığınız anda sesin bir daha çıkmayacağını, aynı ayarlamaların tam tersini yapıp Etkin tuşunu pasif hale getirdiğinizde sesin eski hale döndüğünü söyleyebiliriz. Bu ayarlamaların Wİndows 8 ve Windows 10 için özellikle yapılması gerektiğini, Windows 7 kullanıcılarının Denetim Massası içerisinde yer alan Ses Öğesinden de başlangıç ses yapısını açıp, kapatabildiklerini söyleyebiliriz. Bunun için ses öğelerim kısmına geldiğinizde sizlere başlangıç ses durumunu nasıl ayarlamanızı gerektiğini bildiren bir çubuk belirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir