Windows 10 Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarını format atacak ya da bilgisayarlarını satışa sunacak kişiler tarafından merak edildiğini görmekteyiz. Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümü verilerinin kaybolmasından, silinmesinden ya da virüs bulaşmasından nefret ederler. Bilgilerinin güvenirliğini korumak isteyen kişiler alternatif olarak harici bir diske taşıma ya da yedekleme yapmanın nasıl olduğunu merak etmektedir. Bu yazımızda Windows 10 Yedekleme Nasıl Yapılır? konusuna değinerek bilgilerini nasıl başka bir disk ya da hariciye yedekleyebileceğinizden bahsedeceğiz.

Windows 10 Yedekleme İşlemi

  • Windows 10 Yedekleme Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı için ilk etapta Başlat menüsünden Ayarlara giriş yapılması gerekilmektedir.
  • Ayarlar bölümüne giriş yapılması ile beraber önümüze gelen ekrandan “Güncelleştirme ve Güvenlik” menüsüne giriş yapıyoruz.
  • Güncelleştirme bölümünde karşımıza yukarıdan aşağıya doğru inen kategoriler görünecektir. Burada yer alan “Yedekle” kısmına tıklıyoruz.
  • Yedekleme menüsüne geldiğimizde “Dosya Gemişini Kullanarak Yedekle” ekranından “Dosyalarımı Otomatik Olarak Yedekle” kısmını aktif ediyoruz.
  • Yedekleme kısmını aktif etmemiz ile beraber karşımıza yedekleme ayarlarının nasıl olacağı ile ilgili bir kısım gelecektir. Burada yedeklerinizin hangi disk içerisine yapılacağını, yedeklemenin hangi saat aralıklarında işleme alınacağını ve yedeklemelerinizin saklama süresi ile ilgili kısımları belirleyeceksiniz.

Yedekleme sırasında karşımıza gelen soruları uygun şekilde doldurduktan sonra bizlere birde yedekleme sırasında işlemlerin doğru şekilde oluşturulabilmesi için klasör oluşturmamız istenecektir. Klasör oluşumu ile beraber “Şimdi Yedekle” butonuna tıklamamız ile beraber verilerimizin yedeklenmeye başladığını görebilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayar Sıfırlama

Windows 10 Yedekleme Nasıl Yapılır? sorusu genel olarak bilgisayarını sıfırlamak isteyen kişiler tarafından aranmakta. Bu yazımızda sıfırlama işlemininde nasıl yapılacağına değinerek yedeklediğimiz verileri geri getirme yöntemlerine de değinmeye çalışacağız.

Güncelleştirme ve güvenlik bölümüne tekrardan giriş yapıyor ve en aşağıda yer alan “Kurtarma” bölümüne giriş yapıyoruz. Burada karşımıza çıkacak olan “Bu Bilgisayarı Sıfırla” bağlantısının aşağısında yer alan Başlayın’a tıkladığımız anda bilgisayarımız sıfırlanmaya başlanacaktır. Sıfırlama işlemi başladığı an sizlere bir soru sorulacaktır; Burada bilgisayarınızdaki herşeyi silmek ister misiniz yok sa verilerinizi saklayıp da mı sıfırlamak istersiniz. Buradan tercihinize göre tercih yaparak sıfırlamanın tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir