Vekaletname Nasıl İptal Edilir?

Hukuki bir konu olan vekaletname, kişilerin yalnızca kendilerinin yapabileceği bir konuyu, vekaletname ile başkasına yaptırabilmesi işidir. Yani bu ya bir avukat olur, ya bir eş olur, ya da arkadaş olur. Bu tarz durumlarda, işlem halledildikten sonra vekaletname iptali söz konusu olmaktadır. Vekaletin verilmesi için, belirli işlemler gerekmektedir hukuki kapsamda. Bu yüzden iptal edilirken de benzer işlemler söz konusu olmaktadır. Sadece Noter üzerinde yapılan vekaletname iptallerinde önemli olan, iki bireyin de bir arada olmasıdır. Hem vekalet alan, hem de vekalet veren kişiler burada olursa, işlem çok daha hızlı bir şekilde yürüyecektir.

Süreyle Biten Vekalet

Vekaletnamelerde, süre konusu var ise, yani belirli bir sürenin bitiminde vekalet bitecek ise, bu duruma dair çözümler de aynı kapsamda çıkar karşımıza. Tek yapmanız gereken, ihtiyaçlar dahilinde hazırlayacağınız vekaletnameyi, aynı şartları taşıyarak iptal ettirmek için noterde yer almanız. Vekalet iptali için, yapılan yere gitmeniz gerekiyor. Sonrasında oradan size bir azilname veriliyor. Bu da vekaleti veren kişiye ulaştırlıması gereken bir evrak. Bu belge, belirli sebepler ile alındığı için, harç da ödeniyor aynı zamanda. Azilname dediğimiz belgede, vekaletin neden geri alındığı ve iptal edildiği gibi durumlar belirlenmektedir. Çünkü aksi bir durum oluşursa, hukuki olarak tazminat davalarına kadar işler sürebilir. Bir diğer seçenek de, tarafların kendi aralarında vekaletin sona erdirmesini istemesidir. Bu durumda ekstra bir evraka gerek kalmadan, işlemler hızlı bir şeklide halledilir.

Azilname Belgesi Nedir?

Diye soracak olursanız kısaca şöyle açıklayabiliriz. Bu belge sayesinde vermiş olduğunuz vekaletname yetkisi tamamen sona erdirilir.

Azilname Belgesi Nereden Alınır?

Tapu Sicil Müdürlüğü veya Noter üzerinden azilname belgesini temin edebilirsiniz.

Azilname İçin Gerekli Belgeler

Nüfüs Cüzdanı (Kimlik)

İki Adet Fotoğraf

Vekaletnamenin verildiği noterin adı

Vekaletnamenin verildiği tarih

Vekaletname fotokopisi,

Vekilin adı, soyadı ve güncel adresi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir