Üçgende Açıortay Özellikleri

Sevgili öğrenciler, bu yazımızda sizlere üçgende açıortay özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlarda oldukça önemli bir ders olan geometride üçgen konusu oldukça önemlidir. O yüzden dikkatli bir şekilde okuyup not almayı unutmayın. İyi dersler dileriz.

Üçgen Nedir?

Üçgen, üç kenardan ve üç köşeden oluşan bir geometrik şekildir. İç açıları toplamı 180’e eşittir. İkizkenar üçgen, eşkenar üçgen gibi çeşitli türleri vardır.

Geometri, matematiğin bir yan konusudur. Geometri dersinde başarılı olmak isteyen adaylar mutlaka üçgen konusunu bilmelidir. Çünkü, geometrinin temeli üçgendir. Öyle ki üçgene en az benzeyen çember bile aslında üçgenden oluşmaktadır. Çember, üçgenin etrafından çizilen bir çizgidir. Bu kadar önemli bir şekil olan üçgeni bildiğinizde neredeyse tüm geometri soruları çözecek seviyeye gelirsiniz. Aşağıdaki önemli bilgileri not almadan geçmeyin.

Üçgende Açıortay Nedir?

Açıortay, herhangi bir açının ölçüsünün tam ortasından geçerek söz konusu açıyı iki eşit aşıya bölen bir ışındır. (Işın, başlangıcı belli olan ama sonu belli olmayan, sonsuza kadar uzayan bir çizgidir.) Örneğin 90 derecelik bir açıdan, açıortay çizilirse iki yeni açı, ortaya çıkar. Bu iki yeni açının ölçüleri 45 dereceye eşit olur.

Üçgende Açıortay Özellikleri

  1. Açıortay doğrusunda herhangi bir nokta belirlenir ve bu noktadan açının kenarlarına doğru bir düz çizgi çizilirse açı kenarı ile arasında dik açı meydana gelir. Her iki çizginin de uzunlukları birbirine eşit olur.
  2. Bir üçgende bulunan iç açıortaylar tek bir noktada kesişir. Söz konusu tek nokta O harfi ile gösterilir. Çember konusunda da karşınıza çıkan üçgenin iç teğet çemberinin de merkezi olur.
  3. Üçgende bulunan bir açıortay üzerinde seçilen herhangi bir noktanın üçgenin kenarlarına olan uzunlukları birbirine eşittir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir