Uber Taksi Nedir?

Taksicilik alanına farklı bir yaklaşım getiren Uber, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de faaliyet göstermeye başlamış durumda. Dünya üzerinde 300’den fazla şehirde aktiflik gösteren şirket geçtiğimiz yıldan itibaren ülkemize de giriş yapmış, İstanbul, Ankara ve Bodrum gibi turistik şehirlerde etkinlik göstermeye başlamış durumda. Uber sayesinde insanlar gitmek istedikleri noktalara özel ve konforlu araçlar ile seyahat yapılmakta olup gidilecek noktaya kaç liraya gideceğiniz ayrıntılı olarak sunulmaktadır. Mobil ve web tarayıcı üzerinden hesap oluşturan kişiler, sisteme giriş yaparak uygulama üzerinden istedikleri noktaya taksi çağırımı yaparak gidecekleri noktaya en kısa yoldan gidebilmektedir. Uber, nakit para ile seyahat etme durumunu ortadan kaldırarak kredi ve banka kartı üzerinden ödemeler yapılmasını sağlamakta.

Mobil uygulama üzerinden bulunan noktadan gidilecek nokta arasındaki mesafenin ne kadar olduğunu, trafik yoğunluğu gibi etmenler uygulama üzerinden gösterilmekte olup taksi ücretinin ne kadar çıkacağı önceden olarak gösterilmektedir. Hatta uygulama en yakın taksileri dahi müşterilerine göstermekte olup taksinin müşteriye geliş süresi daha gösterilmekte. Özel araçlar eşliğinde başlayan seyahat, konforlu bir şekilde başlayarak özel ikramlar ile devam etmektedir. İstenilen noktaya ulaşımın gerçekleşmesi ile beraber seyahat ücreti sistem içerisinde yer alan banka ya da kredi kartı üzerinden otomatik olarak kesilmektedir. Uber içersinde 5 farklı taksi tipi yer almakta olup bütçeye göre fiyatları değişiklik göstermektedir. Standart araçlardan başlayarak lüks araçlara giden serüven konforlu olarak seyahatler yapılmasına olanak sağlamakta

Uber Taksi Ücretlendirmesi

Uber ile yapılan seyahatlerde taksimetre gibi taksilerde bulunan tarifeler uygulanmamaktadır. Şoför sizi uzun yollardan dolaştırsa dahi ödeyeceğiniz ücret değişmemektedir. Uygulama üzerinden bulunduğunuz yer ile gitmek istediğiniz yeri seçmeniz durumunda sizden talep edilecek ücret anlık olarak gösterilmektedir. Ücretlendirme, o an ki boş durumda yer alan taksi sayısına, gidilecek bölgedeki trafik yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Yapılan seyahatler sonrasında uygulamaya giriş yaparak yaşadığınız deneyim hakkında geri bildirimde bulunabilir, Uber şoförüne puan vererek kendisini ve aracı hakkında değerlendirmelerde bulunabilirsiniz. Son zamanlarda taksiciler ile yaşanılan sorunlar, uberin daha aktif hale gelmesine olanak sağlamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir