Tuz Ruhu Formülü – Tuz Ruhu Asit mi Baz mı?

Günümüzde kullanılan halk arasında tuz ruhu olarak bilinen hidroklorik asit ilk kez 9.yüzyılda simyacı Cebir bin Hayyan tarafından keşfedilmiş ve ilk kez simya alanında kullanılmaya başlamıştır. Sanayi alanına girişi ve orada kullanılmaya başlanması uzun yüzyıllardan sonra olmuştur.

tuz ruhu asit mi baz mı

Tuz Ruhu Formülü

Tuz ruhu yani hidroklorik asit hidrojen ve klor elementlerinden meydana gelmektedir. Kimyasal formülü HCl’dir. Oda sıcaklığında gaz halinde bulunmaktadır. Tuz ruhu renksiz bir asittir ve yanıcı özelliğe sahip değildir. Su, etanol, metil alkol ve eter içinde çözünmektedir. Hidroklorik asit yani tuz ruhunun çözünürlüğü sıcaklıkla ters orantılı olup sıcaklık arttıkça çözünürlüğü de azalmaktadır. Metallerle olan temasında yanıcı gaz olan Hidrojen açığa çıkar. Hidroklorik asitin ısıtılması durumunda klor gazı yaymaktadır. Bazlarla birlikte hızlı bir şekilde ekzotermik reaksiyon verir ve ısı açığa çıkarır. Tuz ruhu kimyadaki ana maddelerden olan mineral bir asit çeşidi olmakla birlikte insanlar için son derece zararlıdır.

Tuz Ruhu Asit Midir Baz Mı?

Hidroklorik asit (tuz ruhu) ev temizliği ve inşaat sanayisi gibi birçok dalda kullanılmaktadır. Kimyasal formülü HCl olan tuz ruhu çok güçlü ve etkili bir asittir. Keskin kokusu nefes almayı zorlaştırmaktadır. Temas edilme süresine göre aşındırıcı ve cildi tahriş edici etkisi değişmektedir. Tuz ruhu pH değeri ise 1.08’dir.

Özellikle ev temizliklerinde kullanıldığında çok fazla temas halinde cildi yakar ve iz bırakabilir. Bu özelliklerine rağmen çoğu zaman ev temizliklerinde tercih edilmektedir. Banyo ve tuvalet temizliklerinde kirleri ve pasları etkili bir biçimde temizlemesiyle ev temizliğinde tercih edilme sebebi olmuştur. Sanayi alanlarında ise petrol aramaları, inşaat sanayiciliği, yapay gıda üretimleri ve deri işletmeciliği gibi birçok yerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Son derece güçlü olan bu asidin solunması halinde temiz havaya çıkılmalıdır. Asidin yanlışlıkla yutulması durumunda ise hasta kusturulmaya çalışılmamalı derhal su içirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir