Türklerin Kullandığı Takvimler

Geçmişten günümüze Türk devletleri ele alındığında farklı birçok takvimin kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bu farklı takvimlerin kullanılmasında içinde bulunulan dönemin yanı sıra dini inanışlar gibi birçok faktör etkili olmuştur. Peki geçmişten günümüze Türklerin kullandığı takvimler ve özellikleri hakkında bilgiye sahip misiniz? Bu yazımızda sizleri kısa kısa notlar düşerek günümüze kadar kullanılan takvimler hakkında bilgilendirecek ve bunların neden tercih edildiğini anlatmaya çalışacağız. Türklerin kullandığı takvimler dönem şartları gereğince her zaman belirli bir sebeplere bağlı olarak tercih edilmiştir.

Türklerin Kullandığı Takvimler

Öncelikle geçmişten günümüze Türklerin kullandığı takvimler kısaca isim olarak bahsetmek gerekirse;

  1. On İki Hayvanlı Türk Takvimi
  2. Celali Takvim
  3. Rumi Takvim
  4. Hicri Takvim
  5. Miladi Takvim (Günümüzde Kullanılan)

Türklerin kullandığı takvimleri kronolojik sırasına göre yukarıda sizler için listeledik. Bu sıralamayla birlikte konumuzun temel sorusu olan Türklerin kullandığı takvimler nelerdir’e bir yanıt bulduk. Fakat merakınız henüz geçmediyse ve takvimler hakkında detayları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Türklerin Kullandığı Takvimler Açıklamalı

  • 12 Hayvanlı Türk Takvimi

Türklerin tarihte bilinen ve kullanmış oldukları ilk takvim 12 Hayvanlı Türk Takvimi’dir. Bu takvim Güneş yılı esas alınarak hazırlanmıştır. Günümüzde kullanılan takvimlere oldukça yakın değerleri bulunuyor. 1 Yılı 365 gün ve 5 saat olarak hesaplamışlardır. Takvim her 12 yılda 1 kere devir etmektedir. Türkler bu takvimde yılları ifade ederken sayılardan ziyade hayvan isimlerini kullanmayı tercih etmiştir. Ayları sayılar ile gösteren takvim aynı zamanda Tibet ve Çin uygarlıkları tarafından da kullanılmıştır.

  • Hicri Takvim

İslamiyet’i kabul eden Türklerin bu dönemden itibaren kullanmaya başladıkları takvimdir. 1 Yıl 354 gün olarak hesaplanmış ve ay yılı esas alınarak hazırlanmıştır. Hicri Takvim aynı zamanda Kameri ya da Ay takvimi olarak da adlandırılmaktadır. Hz. Muhammed (S.A.V)’in Mekke’den Medine’ye göçünü gerçekleştirdiği 622 yılı Hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. 1 Ocak 1926 yılına kadar ülkemizde kullanımı sürdürülen bu takvim yerini Miladi takvime bırakmış olsa da dini aylar ve günleri belirlerken halen dikkate alınmaktadır.

  • Celali Takvim

Büyük Selçuklu döneminde hazırlatılan Celali takvim güneş yılını esas alan takvimlerden birisidir. 1 Yılı 365 gün, 6 saat olarak alan takvim 1079 yılını başlangıç olarak kabul etmektedir. Türkler dışında Babür Devleti’de Celali takvimi kullanmıştır.

  • Rumi Takvim

Osmanlı Devleti vergi işlemlerinde herhangi bir aksaklığın yaşanmaması adına hazırlattığı Rumi Takvim, 1839 yılı itibariyle Hicri Takvimle birlikte kullanılmıştır. Rumi takvim güneş yılını esas alan ve 1 yılı 365 gün 6 saat olarak kabul eden bir takvimdir.

  • Miladi Takvim

1 Ocak 1926 tarihi itibariyle ülkemizde kullanılmaya başlanan Miladi takvim, güneş yılını esas alan ve birçoğumuzun bildiği üzere 1 yılı 365 gün, 6 saat olarak kabul eden bir takvimdir. Aynı zamanda Gregoryen Takvimi ismini de taşıyan bu takvim başlangıç olarak Hz. İsa’nın doğumu olarak kabul edilen 1 Ocak’ı kabul etmektedir. Tarihte ilk olarak Mısırlıların kullandığı bilinen ve onların elinde şekillenen takvim ilerleyen yıllarda Romalılar ve Papa XIII. Gregorious tarafından geliştirilerek günümüzde ki son halini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir