Tüm Telefonlarda Hatırlatıcı Ekleme

Teknolojinin geliştirdiği cep telefonları, artık ayrılmaz bir parçamız haline gelmiş ve hayatımızı ciddi şekilde kolaylaştırmıştır. Cep telefonlarında bulunan hatırlatıcı ekle özelliği de bu kolaylıklardan birisidir. Bütün telefonlarda bulunan bu özellikle ilgili merak ettiğiniz bütün detayları yazımızın devamında bulabilir ve böylece hayatınızı çok daha planlı hale getirebilirsiniz.

Hatırlatıcı Ekle

Cep telefonlarında bulunan hatırlatıcı; istenilen bir tarih ve saatte not/etkinlik eklemedir. Bu işlem sayesinde önemli bir toplantınızı ya da sevdiğiniz bir arkadaşınızın özel bir gününü kaçırmazsınız. Bunlar dışındaki farklı amaçlar için de söz konusu özelliği kullanabilir.

Bilindiği gibi kullanılan cep telefonlarında farklı işletim sistemleri vardır. Ancak dünya genelinde Android ve IOS (iPhone) sistemlerin yoğun bir şekilde kullanıldığı söylenebilir. Bu her iki işletim sisteminde de Takvim uygulaması ve bunun içerisinde hatırlatıcı ekle özelliği vardır. Hatta bilgisayarlardaki Takvim uygulamasında dahi söz konusu özelliğin olduğu bilinmektedir. Bu cihazların sahip olduğu hatırlatma özelliği sayesinde önemli tarih, iş ve toplantıları unutma gibi bir sorununuz olmayacaktır.

Kullanılan cep telefonlarının kendi Takvim uygulamaları içerisinde hatırlatıcı özelliği vardır. Ancak bunları beğenmez ve daha farklı bir uygulama isterseniz, Google Play ve AppStore üzerinden bunlara ulaşabilirsiniz. Söz konusu uygulamaların kullanımı da genel olarak Takvim uygulamasındakine benzer. Dolayısıyla da aşağıda yer alan anlatımları detaylı bir şekilde inceleyerek, bunlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

telefona hatırlatıcı nasıl eklenirHatırlatıcı Ekle Nasıl Yapılır?

Hatırlatıcı ekle işlemi, kullanılan cep telefonun özelliğine bağlı olarak farklı şekillerde yapılır. Ancak genel olarak söz konusu işlemlerin benzer olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şimdi, gelin birlikte bahsettiğimiz işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

·       Android Hatırlatıcı Ekleme

Android, Google tarafından geliştirilen bir sistemdir. Bundan dolayı Android hatırlatıcı ekleme işlemi için cep telefonlarından Google Takvim uygulamasının olması gerekir ki, bütün Android telefonlarda bu uygulama kendiliğinden yüklüdür.

Hatırlatıcı ayarlama için öncelikle Takvim uygulamasına giriş yapılması gerekir. Daha sonra ise hatırlatıcının ayarlanacağı tarihe gelinmelidir. Takvimde bu tarihe gelindikten sonra “+” (artı işareti) sembolüne basılır. Böylece oluşturulacak hatırlatmaya ilişkin detaylar belirlenir. Son olarak da saat ve alarmın ne kadar süre önce devreye gireceği ayarlanarak işlem tamamlanır. Android hatırlatıcı ekleme işlemi genel olarak bu şekildedir.

·       iPhone Hatırlatıcı Ekleme

iPhone cihazlar, kendilerine has olan IOS işletim sistemini kullanırlar. iPhone hatırlatıcı ekleme için bu sistemdeki Takvim uygulamasından yararlanılır. Hatırlatıcı ekle işlemi için ilk olarak tarih, daha sonra da saat seçilir. Bu aşamadan sonra hatırlatılacak olaya ilişkin … doğum günü, … iş toplantısı vb. detaylar eklenir. Son olarak “Kaydet” butonuna basılır ve işlem tamamlanır.

·       PC Hatırlatıcı Ekleme

PC hatırlatıcı ekleme işlemi de yine takvim üzerinden yapılır. Sağ alt köşede yer alan takvimden istenilen tarihe gelinir. Daha sonra alt bölümde açılan kutucuğa tıklanır ve böylece detaylı bir bölüm açılır. Buradan hatırlatıcının hangi saatler arasında geçerli olduğu, buna ilişkin detaylar, ne kadar süre önce haber verilmesi gerektiği belirlenir.

Hatırlatıcı Nasıl Gizlenir/Görülür?

Günümüzde internet teknolojisini geldiği nokta herkes tarafından bilinir. Bu teknoloji sayesinde hatırlatıcıları, aynı hesabı kullandığınız bütün cihazlarda görebilirsiniz. Örneğin; Google hesabınızı cep telefonunuzda, tabletinizde ve bilgisayarınızda kullandığınızı varsayalım. Oluşturduğunuz bir hatırlatmayı, söz konusu cihazların tamamının takvimlerinde görebilirsiniz. Hatırlatıcının olduğu tarih, takvimde farklı bir renkte ya da üzerinde nokta gibi bir sembol olacaktır. O tarihe baktığınızda, oluşturduğunuz hatırlatmayla ilgili detayları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yukarıda verilen örnekte Google hesabından bahsedilmiştir. Aynı durum iPhone kullanıcıları için de geçerlidir. IOS hesabınızı kullandığınız cihazların tamamında söz konusu hatırlatıcıyı görebilirsiniz. İstemeniz halinde bunlar üzerinde düzenleme dahi yapabilirsiniz.

Hatırlatıcı gizleme işlemi için takvim üzerinden ilgili tarihe gelmeniz ve düzenleme seçeneğinden gerekli işlemleri yapmalısınız. Ancak bazı telefonlarda gizleme gibi bir özelliği olmadığı unutulmamalıdır.

Hatırlatıcı Düzenleme Nasıl Yapılır?

İş toplantısı ya da doğum günü için bir hatırlatıcı eklediniz. Ancak farklı bir nedenden dolayı hatırlatıcının tarihini ya da içindeki bilgileri değiştirmeniz gerekti. Bunu hatırlatıcı düzenleme ile gerçekleştirebilirsiniz.

Hatırlatıcı düzenleme için Takvim uygulamasına giriş yapın. Daha sonra ise hatırlatıcı ekle işlemini yaptığınız tarihe gidin. Buradan karşınıza oluşturduğunuz hatırlatma çıkacaktır. Aşağıda yer alan “Düzenle” butonuna basarak, hatırlatıcıya ilişkin bilgileri ve tarihleri değiştirebilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra “Kaydet” ya da “Bitti” şeklindeki butona basmayı unutmayın. Böylece daha önceki hatırlatmanızı, yeniden oluşturmuş olacaksınız.

Hatırlatıcı Silme ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

Hatırlatıcı ekle işleminden sonra bunları tekrardan silmek ya da kaldırmak isteyebilirsiniz. Öncelikle vakti gelen ve sizin onayladığınız hatırlatıcıların otomatik olarak kaldırıldığını bilmeniz gerekir.

Zamanı gelmemiş ve aktif olmamış bir hatırlatıcıyı silmek için ise öncelikle Takvim uygulamasına giriş yapmalı ve daha sonra eklenen tarihe gitmelisiniz. Tarihin üzerine geldiğinizde hatırlatıcı görülecektir. Hemen altında ise “Sil” ya da “Kaldır” şeklinde bir buton olduğunu göreceksiniz. İşte bunlara basarak, hatırlatıcıyı kalıcı olarak kaldırabilirsiniz.

Hatırlatıcı ekle işlemine ilişkin detaylar, genel hatları ile bu şekildedir. Burada verilen bilgiler, birçok cep telefonu için geçerlidir. Ancak bazı markalar, kendilerine özgü değişimler yapabilmektedir. Buna bağlı olarak hatırlatıcı ekleme işlemine dair bilgilerin biraz farklılaşması söz konusu olabilir. Ancak genel manada hatırlatma ekleme, düzenleme, silme ve kaldırma işlemleri bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir