Triatlon Nedir? Nasıl Oynanır?

Dayanıklılık üzerine kurulmuş bir spor türü olan Triatlon, 3 farklı spor türünün tek bir çatı altında toplanması ile oluşturulmuştur. Bisiklet ile başlayan bu spor türü yüzme ile devam ederek ara vermeden yapılmaktadır. Bölgesel olara yapılabildiği gibi olimpiyat dalları içerisinde de yürütülen bu spor dalı, 1978 yılınan bu yana aktif olarak yürütülmektedir. Ulusal çaptaki organizasyonlar, Uluslararası Triatlon Birliği tarafından düzenlenerek dünya şampiyonası şeklinde yürütülmektedir. Olimpiyat oyunları içerisinde ilk olarak 2000 yılında düzenlenen Sidney Olimpiyatlarında yer alması ile resmi bir spor dalı olarak kabul edilmiş ve her yıl düzenli olarak etkinlikler ile kendisini geliştirmeye devam etmiştir. Bu yazımızda Triatlon Nedir? Nasıl Oynanır? hakkında bazı bilgiler vermeye alışacağız.

İlginizi Çekebilir: Eğer bu konu ilginizi çektiyse Triatlon Kuralları konulu yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Triatlon sporu içerisinde faaliyet göstermek isteyen kişilerin öncelikle dayanıklılık sahibi olmaları gerekiyor. Bununla birlikte sporcularda hız, güç, teknik beceri, ki farklı spor dalına hızlı geçiş yeteneğinin maksimum oranda bulunması gerekiyor. Bu alanda yetişmek isteyen kişilerin yoğun tempoda haftalık en az 30 saat antrenman yapması gerekiyor. Tam anlamı ile profesyonel olmak 20 ile 30 yaş arasında olduğunu söyleyebiliriz. Profesyonel kişilerin yarışlarından bahsedecek olursak; yarışlar, 1,500 metre yüzme ile başlayarak akabinde 40 kilometrelik bir bisiklet parkuru ile devam eder. Bu sürecin tamamlanması ile beraber yarışçılar son düzlükte 10 kilometre koşarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışırlar. Olimpiyat yarışlarında ise 4 km’lik bir yüzme, 180 km bisiklet, 43 km yüzme ile yarışmacılar bitiş çizgisine ulaşmak isterler

Triatlon Spor Türleri

Yüzme: Yüzme parkuru için özel bir salon ya da hazırlık yapılmaz. yarışmacılar, bölgelerinde bulunan göl, nehir ya da açık denizler içerisinde belirli mesafeyi kat etmek durumundadırlar. Yüzme parkurunda herhangi bir kural ya da yüzme stilinin belirlenmediğini söyleyebiliriz.

Bisiklet: Bisiklet sürüşü, bu spor türündeki en fazla mesafe alanına sahip yer olarak gösterilmekte. Yarışmacılar, geçiş bölgesinden başlayarak belirtilen mesafedeki sürüşünü aynı bölgede bitirmek durumundadır. Atletler, her ne olursa olsun bisikletlerini kendileri sürmek durumundadır.

Koşu: Koşu için özel bir parkur alanı olmadığını, dağ, yol ya da kır alanı içerisinde belirli bir güzergah üzerinde yapılabildiğini söyleyebiliriz. Güzergahın düz bir zeminden ziyade dağınık, inişki ve çıkışlı olabildiği de görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Triatlon Kuralları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir