Tavla Nasıl Oynanır?

Pek çok yerde gördüğümüz, özellikle kahvelerde yoğun olarak oynanan tavla oyunu, tahta kökenli bir oyundur aslında. İtalyanca dilinden, bizim dilimize geçen tavla oyununda, 24 hane bulunuyor. Yani tavla oyununun 24 farklı haneden oluştuğunu söyleyebiliriz. Oyunun en büyük amacı ise, elinizdeki pulları karşı tarafa geçirmeniz ve karşı taraftan olabildiğine puan almanız. Bütün pulları toplayan ilk oyuncu, oyunu kazanmış oluyor.

 

Tavla Nasıl Başlar?

Tavlanın 2 tane zarı olur. İki oyuncu da zarını atarak başlar oyuna. Kimin zar puanı daha yüksek gelirse, o başlangıç yapar. Elindeki pullarını, zar sayısına göre karşı tarafa iten oyuncu, iki zarı da oynaması gerekiyor. Tek ya da iki pulla yapılıyor bu işlem.

Çift Atmak Nedir?

Zarı çift atarsanız 4 katını oynarsınız. Örnek olarak attığınız zar 3-3 şeklinde geldi bu demek oluyorki 4 defa 3’ü oynayabilirsiniz. İki ya da daha fazla pul üst üste denk gelirse şayet, rakip bunun üzerine gelemez ve buna tavlada kapı diyoruz. Rakip ile arasındaki dengeyi bu şekilde ilerleten tavla oyununda, gerçekten etkili bir oyun dili olur.

Kültürel Olarak Tavlanın Yeri

Pek çok kişi için oynaması çok kolay olduğundan dolayı, özellikle kahvelerde, kafelerde, toplantılarda ya da çeşitli alanlarda rahatlıkla bu oyunu görebilirsiniz. Tamamen sizin arkadaş ile aranızdaki iletişime göre ön plana çıkarılacak olan bu oyun, kesinlikle keyifli ve bir o kadar da heyecanlı bir oyundur. Sizin için büyüyen, ön plana çıkarılan bu çalışmaları rahatlıkla takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir