Tavla Nasıl Dizilir?

Tavla çok eski bir Türk oyunudur. Tavlanın tıpkı satranç gibi zeka geliştirici bir yönü olduğunun da altını çizmekte fayda var. Kişilerin çoklu düşünme kabiliyetini geliştirmeye yardımcı olan tavla; kişilerin karşısındaki hamleyi de takip etmesine ve yorumlama çabası içerisine girmesine yardımcı olmaktadır. 30 adet puldan oluşan bir taş sistemine sahip olan tavla aynı zamanda 2 adet zar ile oynanmaktadır. İki farklı renkten oluşan 30 pul; 15 adet beyaz ve 15 adet siyah renkten oluşur. Bazı tavlalarda bu renklerin değiştiğini görseniz de mutlaka her renkten 15 adet vardır. Tavla tahtası ise 24 bölüme ayrılmıştır ve bu bölümler taşların ilerleyeceği alandır. Tavla yapısı gereği ikiye katlanan bir kutudur. Kutu açıldığı zaman oyun alanı açılmış olur. 24 bölmenin 12’si bir tarafta 12’si diğer tarafta yer alır. Tavla her 12 bölmeyi tam ortadan olacak şekilde 6’lı kısımlara ayırmıştır.

 

Tavla saat yönünde oynanan bir oyundur bu nedenle bölmeleri her zaman sağınızdan başlayarak saymanız gereklidir.

Tavla Nasıl Dizilir?

 

Tavla özel bir dizilişe ve özel bir sisteme sahiptir. İki tip tavla dizilişi vardır.

 

  • Erkek tavlası
  • Kadın tavlası

 

Erkek Tavlası Nasıl Dizilir?

 

Erkek tavlası aslında standart olarak bilinen tavla dizilişi olarak da ele alınabilir.

 

  • İlk aşamada herkes oynayacağı 15’li taş gurubunu seçmelidir.
  • Kendi renginize ait olan 2 pul; tavlanın en sağ kısmında ve önünüzde bulunan bölüme yerleştirilir,
  • Yine kendi renginize ait olan 5 pul; tavlanın en solunda yer alan ilk bölmeye yerleştirilir.

 

Önünüzde 12 bölme olduğu gibi karşınızda da vardır. Sağda 6 bölme ve solda 6 bölme olmak üzere iki alana da taşlarınızı yerleştirmeniz gerekir.

 

  • Tavlanın karşısınızda ve sol kısmında yer alan bölümlerine ise 3 pul koymanız gereklidir. Bu pulları koyacağınız alan tavlanın 17. bölümüdür.
  • Sağda bulunan 6 bölmeden tavlanın iç kısmında yer alan kısma; 5 adet kendi bulunuzu yerleştirmeniz gereklidir. Kendi önünüzde bulunan, en sağdaki bölmeden başlayarak saydığınız zaman burası 19. bölümdür.

 

Kadın Tavlası Nasıl Dizilir?

 

Kız tavlası daha basit bit dizilişe sahiptir.

 

  • Herkes kendi bölümünde sağ tarafına pulları üst üste dizer.
  • En sağdan başlayarak ilk 3 bölmeye 2 pul yerleştirilir,
  • Kalan son 3 bölmeye de 3 pul yerleştirilir.

 

Kız tavlasında amaç büyük zar atmaktır. Bu sayede çok daha hızlı bir şekilde pullar toplanabilir.

Erkek tavlasında ise amaç rakibin sizin taşlarınızın üzerine gelmesini engellemek, hızlı bir şekilde kendi bölgenizde bütün taşlarınızı toplamak ve taşlarınızı tavla alanından dışarı çıkarmaktır.

Tavla bazı yerlerde bir savaş oyunu gibi algılanabilmektedir. Erkek tavlasında rakibinizi saf dışı ederek bir süre oyun dışı bırakmanız ve bu sayede avantajlı konuma geçmeniz söz konusudur ancak rakibiniz doğru hamleler yaparak bu açığı kapatma lüksüne sahiptir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir