Sunucu Çeşitleri Nelerdir? (Vds , Vps nedir?)

İnternet dünyasının en önemli bileşenleri sunuculardır. Sunucuları fiziksel parçaları yüksek özelliklere sahip olan bilgisayarlar olarak da tanımlayabiliriz. Sunucu bilgisayarlar evinizde kullandığınız bilgisayarlara nazaran daha nitelikli ve donanımlıdır. Bir web sitesinde olan bütün içerikleri bünyelerinde depolarlar. Kişisel bilgisayar veya laptoplarda olduğu gibi bu sunucularda da farklı özelliklere sahip olanları vardır. Sunucular arasında en fazla tercih edileni ise VDS ve VPS sunuculardır. Yazımızda sizlere bu sunucular hakkında bilgi vereceğiz.

VPS Sunucu Nedir?

VBS sunucu karşımıza çok sık çıkmaktadır. Bu sunucular bir bütün olan sunucunun farklı programlara bölünerek kullandığı sunucu çeşididir. Yani bütün bir sunucunun küçük depolama alanlarına bölünerek kullanıldığı sunuculardır da diyebiliriz. VPS sunucu türünde yer alan küçük parçalara ayrılmış bütün bölümler bütün sunucuda yer alan bölümlere benzer olarak faaliyetlerini gösterir. Yani bölünmüş olan sunucular ana sunucu olmadan çalışamazlar. VPS sunucular için bütün bir sunucunun yazılımsal olarak bölünmesiyle oluşan sunuculardır da diyebiliriz.

VDS Sunucu Nedir?

VPS sunucularda gördüğünüz gibi bütün bir sunucu yazılımsal olarak bölümlere ayrılıyordu. VDS sunucuda ise durum biraz daha farklı. VDS sunucular yazılımsal olarak değil donanımsal olarak bölümlere ayrılır. Bir VDS sunucusu VPS sunucusundan farklı özellikler gösterir. VPS’nin aksine VDS farklı işletim sistemleriyle başarılı bir şekilde çalışabilmektedir.

VDS ve VPS sunucular dışındaki sunucular şu şekildedir:

-Reseller sunucu

-Dedicated sunucu

-Co-Location sunucu

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir