Streak Ne Demek?

Snapchat Streaks, streak ya da Snapchat streak, son dönemde sosyal medya kullanıcılardan büyük bir ilgi görmüştür. Türkçe ifade ile Snapchat çizgileri, gerçekte herhangi bir yarar sağlamaz iken, arkadaş grupları içerisinde adeta bir gurur kaynağı olarak kabul edilir. Peki, streak ne demek? Nasıl yapılır? Etkili bir snapchat çizgileri için nelere dikkat edilmelidir? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız, doğru yere geldiniz.

Streak Nedir?

snapchat streak nedir

Bu bölümde streak nedir sorusunun cevabını vereceğiniz. Snapchat streak veya Snapchatstreaks olarak da bilinen streak, ardışık birkaç gün boyunca, en az 24 günde olmak üzere bir başka arkadaşınızla anlık fotoğraf paylaşımı yapmanızdır. Yukarıda da ifade edildiği gibi bu işlemin herhangi bir yararı yoktur. Sadece konuşmalar sekmesinde arkadaşlarınızın adının yanında streaks emojileri çıkar.

İlk çıktığından itibaren bu özellik, kullanıcıların büyük ilgisini çekmiştir. Eğer iyi bir Snapchat kullanıcısı iseniz, sizin de bu özelliği kullanmanız gerekir. Böylece arkadaş gruplarınızla kıyasıya bir mücadelenin içine girebilir ve ekranda isminizin yanına emoji ekleyebilirsiniz. Snapchat streak, bu uygulama içindeki puanınızı arttırmanın hem etkili hem de eğlenceli bir yolu. Bunun için yapmanız gereken tek şey; eş zamanlı olarak birden fazla Snapstreaks çalıştırmaktır.

Snapchat Streak ve Hikaye (Story) Özelliği

Snapchat, sosyal medya uygulamaları içinde özel bir yere sahiptir. Bunun nedeni ise uygulama içinde geliştirdiği özelliklerdir. Bu özelliklerden birisi hikaye olarak da bilinen story özelliğidir. Bu özellik ile Snapchat kullanıcı sayısını ciddi oranda arttırdı. Ancak hikaye özelliğini Instagram’ın da kullanmaya başlaması, Snapchat’in kullanıcı sayısında ciddi bir düşüş yaşanmasına neden oldu.

Kullanıcı sayısı düşen uygulama, tekrardan kullanıcı sayısını arttırmak ve kullanıcıları uygulama içinde tutmak için streak özelliğini geliştirdi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kendi arasında tatlı bir rekabete girdiği gibi çok özel paylaşımlar da oluşmaktadır.

Snapchat Streak Nasıl Yapılır?

Snapchat ne demek konusunda merak edilen bir diğer husus, bu işlemin nasıl yapılacağıdır. Streak yapmak için dikkat edilmesi gereken tek husus, ardışık birkaç gün boyunca arkadaşlarınızla paylaşımda bulunmaktır. Aynı şekilde arkadaşınızın da size karşılık vermesi gerekir. Yani karşılıklı bir etkileşim şarttır. Snapchat çizgilerinin uzun olmasını istiyorsanız, daha farklı adımlar atmanız gerektiğini unutmayın. Bu adımlardan bazılarını gelin birlikte inceleyelim.

İstekli Arkadaşlarınızı Tespit Edin

Snapchat streak, hiçbir şey kazandırmayan ancak rekabet ve oyunun ön plana çıktığı bir özelliktir. Bundan dolayı bütün arkadaşlarınızın bu noktada istekli olmayacağını unutmayın. Seçtiğiniz arkadaşınız size birkaç defa geri dönüş sağlayabilir ancak, uzun bir çizgi için çok daha istekli arkadaşlarınızı tespit etmeniz gerekir. Bunun en basit yolu ise yolladığınız bir fotoğraf ya da video üzerine “Snapstreaks?” ya da “#snapstreak” türünden başlıklar girmenizdir. Böylece istekli olan arkadaşlarınızı tespit etmiş olursunuz.

Yakın Arkadaşlarınıza Öncelik Verin

Snapstreaks yaparken uzun çizgi oluşturmak istiyorsanız, sizi yarı yolda bırakmayacak kişilere öncelik vermelisiniz. Belki birçok arkadaşınız size başlangıçta dönüş yapabilir, ancak bir süre sonra streak yapmaktan vazgeçebilir. Ancak sık görüştüğünüz ve yakın arkadaşlarınızda bu durum daha nadiren görülür.

İlk Günlere Önem Verin

Snapchat streak yaparken ilk zamanlar büyük bir öneme sahiptir. İlk günleri sorunsuz bir şekilde atlatır ve arkadaşlarınızın size dönüş yapmasını sağlarsanız, diğer zamanlar daha kolay olacaktır. Çünkü ilerleyen dönemlerde arkadaşınız da sizin gibi oyuna yatırım yapmış olacak ve geri dönüşlere dikkat edecektir.

İlgi Çeken Paylaşımlarla Başlayın

Snapstreaks yaparken ilk günlerde geri dönüş almak çok zor olabilir. Bunun için arkadaşlarınızın ilgisini çekebilecek paylaşımlarla başlayabilirsiniz. Bazen onları rekabete çağırabilir, bazen de onları kızdırmayı (tatlı kızdırma) deneyebilirsiniz.

Snapchat Streak Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Streak yaparken bir arkadaşınızla karşılıklı etkileşim içinde olmanız ve bunu ardışık günler boyunca devam ettirmeniz gerekir. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bazı özel hususlar vardır. Bunlara dikkat etmezseniz, adeta boşa kürek çekmiş olacaksınız. Stream ne demek konusunda, size bu noktada yardımcı oluyoruz. İşte bilmeniz gereken detaylar:

Hikaye (Story)

Sosyal medya uygulamasına ilk defa hikaye özelliğini getiren Snapchat, buradaki izlenmeleri ve kaydetmeleri çizginize dahil etmiyor.

Sohbet

Snapchat uygulaması üzerinden video ve fotoğraf gönderebileceğiniz gibi normal metin ile de iletişim kurabilirsiniz. Ancak metin ile yaptığınız iletişim Snapchat streak olarak kabul edilmez.

Gözlükler

Uygulamanın özellikleri arasında halen yer alan gözlükler, çizginize dahil edilmez.

Anılar

Snapchat, sizin hatıralarınızı/anılarınızı bir kasada tutar. Hatıra kasası sayesinde eski olayları yeniden paylaşabilirsiniz. Ancak bunlar streak olarak kabul edilmez.

Grup Etkileşimleri

Streak nedir sorusunun en kısa cevaplarından birisi, arkadaşlarınızla ardışık günlerde etkileşimde olmaktır şeklindedir. Etkileşimi arttırmanın en basit yolu ise bir grup oluşturmak ve buradan paylaşımlar yapmaktır. Ancak burada size kötü bir haber vermemiz gerekiyor. Snapchat, sadece bireysel etkileşimleri kabul ediyor.

Snap Streak Emojileri Nedir? Ne Anlama Gelir?

Snapchat streak olayının en güzel yanlarından birisi emojilerdir. Bunlar sayesinde arkadaşlarınıza farklı mesajlar verirsiniz. İşte bu emojiler ve anlamları:

  • Ateş: Arkadaşınızla 3 gün art arda etkileşim streak yaptığınızda görünür.
  • Kum Saati: Bitmek üzere olan streak durumunda ortaya çıkar.
  • 100: Bu emoji, 100 gün boyunca kesintisiz Snapchat çizgisinde olduğunuzu gösterir.

Bu emojilerin haricinde uygulama tarafından bildirilen resmi bir açıklama yoktur. Ancak bazı Snapchat kullanıcıları, uzun bir streak yaptıklarında “dağ” olarak isimlendirilen ve tek boynuzlu ata benzer bir sembol gördüklerini iddia ediyor. Ayrıca burada bahsedilen emojilerin yanında genellikle bir de sayı görünür. Bu sayı, kaç gün boyunca Snapchat streak yaptığınızı gösterir.

Snapchat Streak Uzun Süre Nasıl Devam Ettirilir?

Unutulmamalıdır ki, streak ne demek sorusunun cevabının temeli eğlence, devamlılık ve rekabettir. Yani bu özelliği kullanarak sadece emoji kazanır ve böylece arkadaşlarınızlar rekabet edebilirsiniz. Çok uzun süre devam eden çizgilerinizle övünebilir ve herkesin dikkatini çekebilirsiniz. Bundan dolayı uzun süre çizginizin devam etmesi çok önemlidir. Bunu yapmak ve yaparken de eğlenceli hale getirmek gerekir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

Gün ortasında paylaşım yapmayı deneyin. Böylece streak süreniz dolmaya yakın paylaşım yapmış olacak ve sık sık “kum saati” emojisini göreceksiniz. Bu hem sizi, hem de arkadaşınızı heyecanlandıracak.

Fotoğraf veya video paylaşımında ilk günlerde biraz seçici olabilirsiniz. Ancak ilerleyen haftalarda çok seçici olmanız gerekmez. Burada esas olan devamlılıktır. Bu noktada kendinizi zorlamayın.

Birden fazla kişi ile Snapstreaks yapıyorsanız, kişileri karıştırabilirsiniz. Bu noktada arkadaş listenize bakabileceğiniz gibi Snapchat çizgi filtresi üzerinden de yararlanabilirsiniz.

Streaks Ne Demek?

streak nedir

Snapchat, kullanıcı odaklı bir uygulamadır ve kullanıcıların keyif alması için kendisini sürekli olarak geliştirir. Söz konusu gelişmelerden birisi de streak olayıdır. Bu noktada keyif almaya odaklanmanız gerekir. Streak ne demek denildiğinde, sizin vereceğiniz cevap keyif almak olmalıdır. Bazen arkadaşlarınızı kızdırabilir, onlara tatlı şakalar yapabilir ve farklı şekillerde etkileşimlere girebilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınızla olan iletişimin güçlenecek ve yaşamınızda bazı değişimler olacaktır. Ancak çizginizi yükseltmek için verdiğimiz önerilere dikkat etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir