Steam Açılmama Sorunu Kesin Çözümü

Steam açılmama sorunu oyun severlerin bazen kâbusu olabiliyor. Steam platformu kuruluşundan günümüze kadar kendini geliştiren bir yer. Yeni özellikler ekleyip, sorunsuz bir şekilde yoluna devam etme çabası içinde olsa da ne yazık ki bu onların kusursuz olduğu anlamına gelmiyor. Tabi ki her sorunda olduğu gibi Steam açılmama sorununda da farklı çözüm yolları mevcut. Şimdi hepsini tek tek ele alıp platforma girişinizi sağlayalım.

Steam Açılmama Sorunu Varsa Basit Kontrollerden İşe Başlayın

steam açılmıyor

İlk olarak hiçbir şey yapmadan önce sorun bizden mi yoksa Steam platformundan mı kaynaklı bunu netleştirmemiz gerekli. Şimdi BU adrese tıklayarak gerekli kontrolleri yapın. Bazen güncelleme, çökme ve donma gibi durumlar oluşabiliyor. Bu nedenle link üzerindeki duyuruları incelemeyi ihmal etmeyin.

Eğer uygulama açıldı fakat ara yüzü başlamadıysa bu geçici bir sorun olabilir. Bu nedenle görev yöneticisini başlatarak uygulamayı sonlandırıp tekrar açacağız. Bilgisayar klavyenizden CTRL + ALT + DELETE tuşlarına aynı anda basıyoruz. Karşımıza arka planda aktif olarak çalışan uygulamalar çıkacak. Buradaki uygulamalar arasında işimize yaramayanları “Görevi sonlandır” diyerek kapatalım.

Windows’un klasik güncellemeleri ya da anti virüs yazılımı yüzünden de Steam hesabınıza giriş yapamıyor olabilirsiniz. Anti virüs programınızı kapatarak sisteme giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca Sistem geri yükleme yaparak güncelleme kaynaklı bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz mümkün. Bu işlem için Denetim Masasına girin ve “Kurtarma” klasörünü bulup tıklayın. Ardından “Sistem geri yükleme” işlemini başlat demeniz gerekli. İşlemi başlattıktan sonra Windows sizlere seçebileceğiniz geri yükleme tarihlerini listeler, bunlar arasından bir seçim yapın ve gerisini ona bırakın… Bu yöntem Steam dışında bir çok uygulama kaynaklı sorunu ortadan kaldıracaktır.

Yukarıdaki kontrollerinize rağmen sorun devam ediyorsa biraz daha kapsamlı çözüm yollarını inceleyeceğiz.

Steam Ön Belleğini Temizleyin, Beta Sürümünü Kullanmayın!

Steam açılmama sorununu ön belleklime yüzünden yaşıyor olabiliriz. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için önbelleği temizlememiz gerekiyor.Temizleme için öncelikli olarak Steam dizinine gidiyoruz ve “appcache” klasörünü kopyalayarak güvenli bir alana yapıştırıyoruz. Şimdi tekrar Steam hesabımıza girerek bu kez kopyalamış olduğumuz “appcache” klasörünü tamamen silin. Tekrar Steam hesabınıza giriş yapın, bu klasör otomatik olarak oluşacaktır. Eğer çalışırsa kopyaladığınız klasörü silip çöp kutusuna gönderebilirsiniz. Steam açılmama sorununuz devam ediyorsa kopyaladığınız klasörü silmek yerine sildiğimiz klasörün içine tekrar yapıştırmamamız gerekli. Bu sayede sorunun cacheden mi yoksa farklı bir nedenden mi kaynaklandığını anlamış oluruz.

Steam açılmama sorunu yaşamanıza neden olan sorunların en yaygını da kararsız, beta sürümlerdir. Tüm firmalar gibi Steam da kendisini devamlı güncelliyor. Her ne kadar bu güncellemeleri kendi yazılımcıları kontrol etse de belirli bir süre “Beta” olarak kullanıcılarına da denetebiliyorlar. Eğer hiçbir sorunla karşılaşılmazsa bu seferde “kararlı” sürüm adı altında tüm kitleye yayılıyor. Sizler Beta sürümündeki hatalı olabilecek versiyonu kullanmak yerine yolunuza sadece kararlı sürümle devam edebilirsiniz. Bunu yapabilmek için Steam dizinine gidin ve “package” klasörünü tamamen silin. Daha sonra sistemden tamamen çıkış yaparak yeniden giriş yapmanız gereklidir.

Bu işlemlerden sora sorunuzu çözmenizi ümit ediyoruz. Eğer bu yaygın olarak kullanılan ve birçok sorunu ortadan kaldıran bu yöntemler sizin için bir çözüm olmamışsa elimizde uygulayabileceğimiz son bir kozumuz bulunuyor, o da yeniden kurmak! Steamınız halen açılmıyor mu?

Son Çare Olarak Yeniden Yüklemeyi Deneyin!

Yapabileceğiniz tek şey artık steamı hızlı bir şekilde silerek yeniden yüklemek. Bu adımı uygulayabilmek için Steam dizinine gidiyoruz. Burada gördüğünüz klasörler içinde userdata, Steam.exe ve Steamapps hariç, görmüş olduğunuz bütün klasörleri silin. Silme işlemini tamamlamışsanız Steam.exe üzerine gelin ve kuruluma tekrar başlatın. Bu sayede oyun kitaplığınızı tekrar indirmenizi gereke kalmadan Steam kurulumunu yapmış olacaksınız.

steam açılmama sorunu
Eğer halen Steam hesabınız açılmıyorsa, yorum kısmından probleminizi bize anlatabilirseniz çözüm üretmeye çalışabiliriz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir