Staj Defteri Nasıl Doldurulur?

Staj Defteri Nasıl Doldurulur? sorusu lise eğitimi alan birçok öğrenci tarafından merak edilmektedir. Lise sıralarında iken başlayan staj serüveni bazı bölümler için üniversitede de devam etmektedir. Öğrenciler, kendilerine tanına süre kadar belirledikleri iş yeri içerisinde bölümleri ile ilgili ilk deneyimlerini kazanmaktadır. Staj, iyi değerlendirilmesi durumunda mesleğe adım atarken öğrencilere büyük oranda kolaylık sağlamaktadır. Öğrenciler, yaptıkları staj için kendilerine verilen dosyayı doldurarak deneyimlerini kağıt üzerinden hocalarına sunmaktadırlar. Staj yapmaktan ziyade çoğu zaman staj dosyasının nasıl doldurulacağı merak edilir. Bu yazımızda her öğrenci, her bölüm için geçerli olabilecek şekilde Staj Defteri Nasıl Doldurulur? sorusuna uygun cevaplar vermeye çalışacağız.

Staj dosyası içerisinde yer alan her sayfa sizin bir günlük iş deneyiminizi aktaracağınız alandır. Burada o gün staj yerinde yaptığınız iler ile ilgili detaylı bilgileri aktarmalısınız. Örnek olarak dosya doldurumu sırasında yapılan bazı hatalardan bahsedelim;

  • Fotokopileri çektirmek üzere dışarı çıktım
  • Evraklar imzalattım
  • Belgeleri hazırladım
  • Cihazları tamir ettim
  • Mal almaya gittim
  • Sayım Yaptım

Gibi ifadeler kesinlikle yanlış olup staj dosyası içerisinde yer almaması gerekenleri oluşturmaktadır. Dosyanız içerisine sadece o gün yaptığınız işler ile ilgili detaylar vermeniz gerekmekte. Örneğin Cihazları tamir ettim yerine; şu şu sıkıntıdan dolayı bizlere tamir için getirilen x cihazı inceleyerek sorunları tespit ettim. Adım adım hangi aşamada ne gibi teknikler kullanarak hangi alanlara ne şekilde müdahale ettiğini, tamir sırasında ne gibi husulara dikkat ederek hangi araçlardan yardım aldığını ayrıntılı olarak yazmalısınız. Forum doldurma gibi işlemlerde de ayrıntılı olarak neler yaptığına dair bilgiler vermeli, doldurduğunuz forumun bir kopyasını da staj defterine eklemeniz gerekmektedir.

Yukarıda da dile getirdiğimiz üzere staj defterine günlük olarak yaptığınız işlerden bahsetmeniz gerekmekte. Ancak bazı iş sektörlerinde staj gören öğrenciler sadece tek bir iş ya da proje üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu gibi durumlarda da projen üzerindeki rolünüzü günlük olarak kağıda dökmeniz gerekmektedir. Staj Defteri Nasıl Doldurulur? sorusuna vereceğimiz bir diğer öneri ise; defteri kesinlikle sokak ağzı ya da günlük gibi doldurmayın. Staja kurallarına uygun, güzel bir dil ile hazırlayınız.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir