Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Web site sahiplerinin son zamanlarda en fazla sıkıntı çektiği konular arasında spam trafikler gelmektedir. Bazen web sitenizin hitlerinde ani bir artış yaşandığını görebilirsiniz. Bu ani hit artışı her zaman iyi şeyler olduğunun habercisi olmayabilir. Sitenizin yayılması ve arama motorunda üst sıralarda yer alması için organik hitlere ihtiyacı vardır. Fake spam kaynaklı hitler bazen çok büyük boyutlara ulaşabilir ve sizin verileri yanlış yorumlamanıza sebep olabilir.

Spam Hit Engelleme:

Spam trafik sadece verileri yanlış yorumlamanıza sebep olmaz. Aynı zamanda web sitenizin arama motorlarında yükselmesi yerine sıralamasının düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden spam trafiği engellemeniz gerekir. Yani sitenize sadece organik trafiğin gelmesini sağlamalısınız.

Spam Trafiği Engellemek İçin Ne Yapılabilir?

Maalesef spam trafiğin engellenmesi için kesin bir kaynak söz konusu değildir. Bir kaynağı engelleseniz bile spam trafik başka bir kaynak üzerinden gelebilir. Fakat siz bu kaynaklardan gelen trafiğin veri olarak gözükmesini engelleyebilirsiniz. Bu şekilde sitenizin sadece organik hitler üzerinden değerlendirilmesini sağlayarak doğru veriler üzerinden değerlendirme yapabilirsiniz.

Bu verileri engellemek için hostname kısmında yer alan not set yazılı kaynaklardan gönderilen trafiğin size veri olarak işlenmesini engellemeniz yeterlidir. Google Analytics’te bulunan Hostname Filter özelliğini kullanarak söz konusu kaynakları komple engelleyebilirsiniz. Bu engelleme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman spam kaynaklar üzerinden gelen veri trafiğini engellemiş olursunuz. Bu işlem sayesinde sitenizin ziyaretçi sayısını daha doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir