Söz Dinlemeyen Köpekler Nasıl Eğitilir?

Köpekler insan evladının en yakın dostlarından biridir. Karşılıksız sevgi ve bağlılık sunan bu dost canlısı hayvanlar evcilleştirilebilen ve ömürlük yuvalarında insan dostları ile sıcak bağlar kurabilen yaratıklardır. Fakat her zaman köpeklerin insan dostlarına itaat etmelerini beklemek de doğru değildir.

Köpekler bazı durumlarda söz dinlemeyebilir ve hem kendilerine hem de insan dostlarına çeşitli zararlar verebilir. Bu yüzden söz dinlemeyen hayvan dostlarımız için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu yazıda da söz dinlemeyen ve itaat etmeyen köpek dostlarımızın nasıl eğitileceği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şiddet Hiçbir Zaman Sorunları Çözmez

Eğer söz dinlemeyen bir köpeğiniz varsa çözümü kesinlikle şiddete başvurarak çözmeye çalışmayın. Köpekler oldukça duygusal ve narin yapıda hayvanlardır. Bu yüzden söz dinlemeyen köpeğinizi şiddet yolu ile eğitmeye çalışmanız onun daha da agresif ve hırçın olmasına yol açabilir. Dünyada hiçbir canlı şiddeti hak etmez bu yüzden sorun ne olursa olsun şiddet uygulamaktan kaçınmalı ve köpeğinizi ile olumlu iletişim kurma yoluna gitmelisiniz.

Sürekli “Hayır” Demeyin

Söz dinlemeyen ve itaat etmeyen köpekler için sürekli “hayır” komutu vermek ve tasmasından çekiştirmek kesinlikle işe yaramayacaktır. Özellikle köpeğiniz yavru ise ona bağırmanız onun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Köpeğinizin bir bebek olduğunu düşünün ve onun yaşı doğrultusunda söz dinleme ve itaat eğitimi vermeye çalışın.

Köpeğinizin Geçmişine Odaklanın

Eğer söz dinlemeyen ve itaat problemleri yaşayan yetişkin bir köpek sahiplendiyseniz mutlaka köpeğinizin geçmiş hikayesine odaklanmalısınız. Pek çok köpek çeşitli travmalar yaşadıktan sonra yardım ve hayvan sever kişilerce sahiplenmektedir. Terk edilen ve geçmişinde çeşitli kötü durumlara maruz kalan köpeklerin itaat ve söz dinleme eğitimleri de zor gerçekleştirilir. Bu yüzden sabırlı olmalı ve geçmişinde kötü travmalar yaşamış olan köpeğinize karşı nazik olmalısınız. Ona zaman tanır ve sevginizi gösterirseniz söz dinleme eğitiminde yardımcı olmuş olursunuz.

Ödül ve Ceza Yöntemleri

Elbette köpeklerin ödülleri ne kadar sevdiği aşikar. Ödül yöntemi ile köpeğinizi koşullandırarak onun komutlarınıza itaat etmesini sağlayabilirsiniz. Bu oldukça kolay ama bazı durumlarda uzun sürebilen bir yöntemdir. Ödül yöntemi ile köpeğinizin koşullanmasını sağlamak köpeğin yaşı ve cinsi ile de alaka gösterebilir.

Bir diğer yöntem ise şüphesiz ceza yöntemidir. Ödül ve ceza yöntemleri birlikte uygulandığından her daim olumlu sonuçlar elde edilebilir. Ceza yöntemini uygularken acımasız olmamaya özen gösterin. Köpekler insan duygularını çabuk anlayabilen canlı türleridir. Bu yüzden köpeğinize vereceğiniz cezanın duygularınız ile ilgili olmasına özen gösterin. Örneğin bir süre konuşmayın, oyun oynamayın ya da sevginizi göstermemeye çalışın.

Köpeğin Irkı Önemli

Söz dinlemeyen köpeğinizi eğitmek için köpeğinizin ırkına da özen göstermelisiniz. Köpek eğitimleri de ırka ve cinse göre yapılmaktadır. Bu yüzden öncelikle köpeğinizin ırkını iyi tanımanızda ve onların karakter özelliklerini bilmenizde fayda vardır.

Dikkatini Çekmeye Çalışın

Köpekler hisleri ve algıları fazla açık hayvanlardır. Bu yüzden komut verirken ya da köpeğinizin size itaat etmesini beklerken onun dikkatinin tamamen sizde olduğundan emin olun. Dikkati başka bir yerde olan köpeğin sizin sözünüzü anlayıp dinlemesi oldukça zordur. Bu yüzden ödül maması ya da sevdiği oyuncaklar ile onun dikkatini çekebilir ve ardından sözünüzü dinlemesini sağlayabilirsiniz.

Zaman ve Hoşgörünün Çözemeyeceği Sorun Yok

Köpeğinizin söz dinleme ve itaat etme yönlerinin gelişmesi her daim beklenilen kadar zor olmamakta fakat bazı durumlarda zamana yayılmaktadır. Bu yüzden köpeğinizi eğitirken mutlaka sabır göstermeli ve onun sizden çok farklı bir canlı olduğunu kabullenmelisiniz.

 

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir