Site Engelleme Nasıl Yapılır?

Bazı ihtiyaçlar için, durumlar için ya da talepler doğrultusunda yapılacak işler için, site engelleme nasıl yapılır bilmek gerekiyor. Bu yazımızda da sizler için engelleme konusunda bilgi vermek istiyoruz. Site engellemenin birkaç farklı yöntemi var. Özellikle engelleyeceğiniz site için çeşitli eklentiler var ve bu eklentilerden istediğinizi kurarak, site engelleme işlemini çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise kod ile kullanacağınız yöntem olacak.

Bilgisayardan Site Engelleme Ayarı 

Öncelikle ayarlardan Bilgisayarım kısmına giriyoruz.

Ardından sırasıyla Bilgisayarım C:\Windows\System32\drivers\etc kısımlarına giriyoruz. Sonra Hosts  dosyasına tıklıyoruz ve birlikte aç seçeneğini işaretliyoruz. Ardından rahat işlem yapmak için, not defterini kullanıyoruz. Aşağıdaki örnek metni kopyalayıp yapıştırdığınız zaman, örnekte yer alan siteleri engellemiş olursunuz. Daha farklı siteleri engellemek isterseniz, söz konusu siteler yerine, engellemek istediğiniz siteleri yazmanız yeterli olacaktır.

Yazacağınız Kodlar Şu Şekilde

Bu kodları ve listeleri olduğu gibi yapıştırarak, engelleme işlemini yapabilirsiniz.

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost
127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 www.twitter.com
127.0.0.1 twitter.com

Yukarıda yer alan twitter ve facebook sitelerini değiştirerek, engellemek istediğiniz başka siteleri de ekleyebilir ve revize edebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum oduğu için, listeyi bu şekilde aşağıya kadar indirebilirsiniz. Ardından dosyadan çıkın ve çıkarken de kaydet sekmesini tıklayın. Bu yöntemi yaptıktan sonra, söz konusu sitelere hiç bir şekilde giriş yapamayacaksınız. Bilgisayarınızı kapatıp tekrar açınız ardından tarayıcı önbelleği temizleme işlemini yaparsanız engellediğiniz sitelere kesin olarak giriş yapamazsınız.

Engellediğiniz sitenin engelini kaldırmanın tek yolu, yukarıda anlattığımız yöntem ile girdiğiniz site adresini silip tekrar kaydetmeniz olacaktır. Eklentiler için de kullandığınız tarayıcının mağazasına girerek, site engelleme eklentisi şeklinde arama yaparak, çıkan sayısız engelleme eklentilerinden birini kullanabilirsiniz. Sizlere kolaylık olması adına site engelleme eklentisini aşağıda paylaşıyoruz.

StayFocusd – Chrome Tarayıcınızda web site engellemek için bu ekentiyi kullanabilirsiniz.

Website Blocker Beta – Basit kullanımı sayesinde web site engelleme işlemini kolaylık yapabilirsiniz

Block Site – Chrome eklenti indirme sayfasına girerek ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Mozilla firefox için geçerli olan sürümüde bulunmaktadır.

FoxFilter – Mozilla firefox için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir