Sigara Markaları ve Zifir, Karbonmonoksit, Nikotin Oranları

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu içen ve içmeyen herkes hatta sigara markaları tarafından dahi bilinmektedir. Fakat sigara içerisinde bulundurduğu nikotin sayesinde bağımlılık yapmaktadır ve sigara bağımlılarının sigarayı bırakmaları oldukça zordur.

tüm sigaraların nikotin zifir karbonmonoksit oranları

Sigara markalarının nikotin oranı, zifir oranı ve karbonmonoksit oranı değiştikçe insan sağlığına verdiği zararlar da değişmektedir. Ama şunu net olarak söylemek gerekir ki bütün tütün ürünleri insan sağlığına zararlıdır. Sigara markalarının nikotin, zifir, karbonmonoksit miktarlarını sıralamadan önce gelin bu isimlerin neler olduğunu öğrenelim.

Nikotin Nedir? Sigaraların Nikotin Oranı

sigaraların nikotin oranları

Nikotin sigara kullanıcılarının sigaraya bağımlı olmalarının ana nedenidir. Daha bilimsel söylemek gerekirse sigara kullanıcıları sigaraya değil nikotine bağımlıdırlar. Nikotin çok güçlü bir uyarıcıdır. Eroin, kokain ve alkol gibi uyarıcı olan nikotin sigara dumanı ile çekilerek kısa bir sürede beyne ulaşmakta ve birçok hormonun salgılanmasını sağlamaktadır. Buda inşalara geçici bir süre zevk, gevşeme, sakinleşme gibi hisler uyandırarak her sigara kullanımında daha çok nikotine ihtiyaç duyurmaktadır. Nikotinin fazlası zehirleyici etki yaratmaktadır ve sigara üretimi yapan firmalar bu etkiyi bildikleri için sigara paketlerindeki nikotini zehirleyici oranının oldukça altında üretmektedir. Sanılanın aksine nikotin kanserojen değildir ancak uzun süreli sigara kullanan insanlarda kalp ve solunum rahatsızlıkları meydana gelmektedir.

Zifir Nedir? Sigaraların Zifir Oranı

sigara zifir oranları

Sigara dumanının geçtiği yerlerde bıraktığı kirli, yağlı, çokça maddenin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık bir yapısı olan insan ve hayvan sağlığına zararlı olan maddenin adıdır. Birçok farklı kaynakta katran olarak da ifade edilen zifir balgamla beraber dışarı atılan kahverengimsi ve siyahımsı renkte salgıya da sebep olmaktadır. Nikotinin aksine zifir oldukça zararlıdır ve içerisinde pek çok kanserojen madde yer almaktadır. Eğer sigarada bulunan zifiri kendi gözlerinizle görmek istiyorsanız bir sigara filtresi alarak sigaranıza takın ardından her zaman yaptığınız gibi sigaranızı için. Filtrede oluşan kahverengimsi veya siyahımsı oluşum zifirdir.

Karbonmonoksit Nedir? Sigaraların Karbonmonoksit Oranı

sigaraların karbonmonoksit oranları

Renksiz ve kokusuz bir gaz olan karbonmonoksit gazı insanlar ve hayvanlar için oldukça zararlı bir gazdır. Kanda oksijeni taşıyan hemoglobin hücrelerine oksijen yerine yapışarak oksijen ihtiyacı olan hücrelere giren karbonmonoksit gazı fazla maruz kalınması halinde zehirlenmeye yol açmaktadır.  Ek olarak akciğerlerde bulunan ve vücuttaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olan hücreleri öldürerek vücuttan toksinlerin atılmasını yavaşlatır ve vücutta daha fazla toksin birikmesine neden olur. Karbonmonoksit gazı bitkisel ürünlerin yanması ile oluşmaktadır.

Sigaranın ana bileşenleri olan nikotin, zifir ve karbonmonoksitin ne olduğu ve zararlarını öğrendikten sonra sigaraların nikotin, zifir ve karbonmonoksit miktarlarına gelin birlikte göz atalım;

Sigara Markası Nikotin Miktarı

(Mg)

Zifir Miktarı

(Mg)

Karbonmonoksit Miktarı

(Mg)

Parliament Rezerve 1 10 10
Parliament Night Blue 0,7 10 10
Parliament Aqua Blue 0,7 8 9
Parliament Aqua Blue Mentollü 0,7 8 9
Parliament Slim 0,6 7 6
Parliament One 0,1 1 1
Marlboro Red/click 0,8 10 10
Marlboro Light 0,6 8 9
Marlboro Blue Ices 0,5 8 9
Marlboro Touch Blue 0,6 7 8
Marlboro Soft 0,4 4 4
Camel Green 1 10 10
Camel Black 0,8 10 10
Camel Soft 0,8 10 10
Camel White 0,7 8 9
Camel Deep Blue 0,6 7 8
Camel Slender Blue 0,7 9 9
Camel Slender Grey 0,6 7 8
Camel Rework Ocean Blue Mentollü 0,6 8 9
Winston Light 0,7 8 9
Winston Blue 0,7 8 9
Winston Dark Blue 0,8 9 10
Winston Gray 0,5 6 7
Winston Slender Gray 0,4 4 4
Winston One 0,1 1 2
Kent Switch 0,6 9 9
Kent Blue 0,8 9 10
Kent Gray 0,5 6 8
Kent D-Range Blue & Gray 0,7 7 7
Kent White Süper Light 0,1 1 1
West Red 0,8 10 10
West Blue 0,8 10 10
West Ice Mentollü 0,6 7 7
Davidoff Burgundy 0,9 10 10
Davidoff Gold 0,7 8 8
Davidoff Blue 0,6 5 5
Davidoff Black 0,1 10 10
Lucky Strike Red 0,8 10 10
Lucky Strike Blue 0,6 7 8
Lucky Strike Click Mentollü 0,8 10 9
Chesterfield Gray 0,3 4 4
Chesterfield Mode Navy Blue 0,7 9 10
Lark Kımızı 0,8 10 10
Lark Beyaz 0,6 7 9
Lark Night Blue 0,8 10 10
Lark Navy Blue Kısa 0,7 9 10
L&M Red 0,7 10 10
L&M Blue 0,6 8 9
Pall Mall Red 0,8 10 10
Pall Mall Blue 0,6 8 7
Pall Mall Turuncu 0,4 5 5
Rothmans Blue 0,9 10 10
Rothmans Grey 0,6 8 8
Rothmans slender 0,7 9 8
Rothmans Switch 0,7 8 8
Rothmans Slim 0,6 8 8

sigara zifir oranları

Yukarıda sizler için birçok sigara markasının ve çeşitlerinin ne kadar nikotin ne kadar zifir ve ne kadar karbonmonoksit içerdiği ile ilgili bir tablo hazırladık. Siz de içmiş olduğunuz sigara markasının içerdiği nikotin, zifir ve karbonmonoksit miktarını öğrenerek hiç olmazsa sigarayı bırakana kadar bu oranlardan en düşük olanlarından birisini içebilirsiniz. Unutmayın tütün ve tütün ürünleri sağlığa zararlıdır. Aşağıda sizler için sık sorulan bazı soruların cevaplarını verdik.

1) Nikotini en düşük sigara hangisidir?

nikotin oranı en düşük sigara

Nikotini en düşük sigara üst taraftaki tablodan da görüldüğü üzere Davidoff Black, Kent White Süper Light, Winston One ve Parliament One sigaralarıdır. Bu saymış olduğumuz sigaraların nikotin oranı 0,1 mg’dır.

2) Zifir oranı en düşük sigara hangisidir?

zifir oranı en düşük sigara

Zifir oranı en düşük sigara üst taraftaki tablodan da görüldüğü üzere Kent White Süper Light, Winston One ve Parliament One sigaralarıdır. Bu saymış olduğumuz sigaraların zifir oranı 1 mg’dır.

3) Karbonmonoksit oranı en düşük sigara hangisidir?

karbonmonoksit oranı en düşük sigara

Karbonmonoksit oranı en düşük sigara üst taraftaki tablodan da görüldüğü üzere Kent White Süper Light, Winston One ve Parliament One sigaralarıdır. Bu saymış olduğumuz sigaraların karbonmonoksit oranı 1-2 mg arasındadır.

4) Sarma tütün nikotin oranı ne kadar?

sarma tütün nikotin oranı ne kadar

Sarma sigaraların tütünlerinin yüzlerce farklı türü olduğu ve her sarılan sigaranın tütün miktarı tam olarak aynı olmadığı için sarma tütün nikotin oranı hakkında net bir bilgi maalesef elimizde mevcut değildir.

5) En hafif sigara markası hangisidir?

en hafif sigara markası

Zifir oranı, nikotin oranı ve karbonmonoksit oranı baz alındığında en hafif sigara ve sigaraların Kent White Süper Light, Winston One ve Parliament One sigaraları olduğunu söylemek mümkündür.

6) En zararsız sigara markası hangisidir?

en zararsız sigara markası hangisidir

  1. soruda olduğu gibi bu sorunun cevabı da zifir oranı, nikotin oranı ve karbonmonoksit oranı baz alındığında en zararsız sigara ve sigaraların Kent White Süper Light, Winston One ve Parliament One sigaraları olduğunu söylemek mümkündür. Ama sigara, tütün ve tütün ürünlerinin hepsinin sağlığa zararlı olduğunu hatırlatmakta bir kez daha fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir