Shift Tuşu Hangisi ? – Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift tuşu bilgisayar kullanımına aşina olanların sürekli olarak kullandıkları bir klavye ögesi olsa da, bilgisayar kullanımına yeni başlayan veya kullanmak için ihtiyaç hissetmemiş olanlar için öğrenilmesi gereken bir klavye tuşudur. Öncelikle bilgisayar kullanımına yeniş başlayanlar için Shift tuşu nerede sorusunun cevabını vererek yazımızı sürdürelim. Bilgisayar klavyesinde üzerinde sol alt bölümde yer bulan Shift tuşunun üzerinde hem bir ok işareti hem de ‘’Shift’’ yazısı mevcuttur.

Bilgisayar klavyesi üzerinde bu kadar net bir şekilde belirtilmesine rağmen Shift tuşu tuşunun tek işlevi büyük harf kullanılması gerektiğinde basılarak harfin büyümesini sağlamaktır. Diğer tuşlarla birlikte kullanıldığında farklı işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlayan bu tuşun tek başına herhangi özel bir anlamı yoktur. Ancak çok sık kullanılması sebebiyle klavyenin hem sağ, hem de sol bölümünde bulunan Shift tuşu çalışmıyor ise, metinleri yazmakla ilgili önemli bir sorununuz var demektir.

 

Shift Tuşu Hangisi

 

Shift Tuşunun Görevleri Nelerdir?

Özellikle bilgisayar klavyesini kullanmaya yeni başlayan kişiler birçok tuşun işlevini kullanılması gerekli olduğunda öğrenmektedir. Bu sebeple klavye acemisi olan birçok kişi Shift tuşu ne işe yarar sorusunu sıklıkla sormaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi shift tuşu, tek başına kullanıldığında sadece harf büyütme işlevini yerine getirerek önemli bir yazım kuralını yerine getirebilmemizi sağlar. Ayrıca, klavyenin üst bölümünde bulunan harflerin üzerinde yazılı bulunan sembollerin yazılabilmesi için de Shift tuşuna basılması gereklidir. Klavyenin kısa yol olarak atadığı bu tuş sıklıkla kullanıldığı için klavye üzerinde hem sağ el, hem de sol el yazma alışkanlıklarına uygun olarak 2 adet bulunur.

Shift Tuşu Hangisi

 

Sağ ve Sol Shift Tuşunun Arasındaki Farklar

Klavye üzerinde hem sağ hem de sol tarafta bulunan Shift tuşlarının her ikisi de aynı işlevi görür. Klavyede 2 adet bulunması kullanım kolaylığı sağlayarak yazım sırasında zaman kaybı ve dikkatin dağılmasını önler. İlerleyen zamanlarda el alışkanlığı sebebiyle zaten sol taraftaki tuşlara gereksinim duyulduğunda sol shift tuşu, sağ bölümde bulunan tuşlarla kullanmak gerektiğinde ağ taraftaki shift tuşunu kullanmak alışkanlık haline gelecektir.

Herhangi bir kısayol kullanımı gerektiğinde klavye kullanıcısı bu ihtiyacını gidermek için her iki shift tuşundan herhangi birini kullanarak ihtiyacını giderebilir bu sebeple shift tuşu nerede daha rahat kullanılıyorsa o taraftaki kullanılabilir. Bilgisayar klavyesini yazı için kullanırken sadece harflerin büyütülmesine ve üst bölümde bulunan harflerin üzerindeki sembolleri aktive etmeye yarayan shift tuşu, bazı oyunlar sırasında farklı amaçlara yönelik olarak kullanılabilmektedir.

Shift Tuşu Hangisi

 

Bu tür durumlarda shift tuşu çalışmıyor ise, oyunlardaki önemli fonksiyonların birçoğunun kullanılması da imkansız hale gelecektir. Bazı yeni model laptop klavyelerinden olması gereken ebatlardan daha küçük şekilde dizayn edilmiş olmakla birlikte shift tuşunun işlevi tüm klavyelerde atanmış olduğu görevler için kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir