Sayko ve Yeap Ne Demek?

Sosyal medya ve internet hayatımızda birçok değişiklik meydana getirmektedir. Sosyal medyada kullanılan birçok kelime gençler arasında anlaşılabilir olmasına karşın yetişkinler tarafından tam olarak anlaşılamıyor. Birçok kişi internet ile beraber Türkçe’nin değerini yitirdiğini düşünse de böyle bir durum asla söz konusu olamaz. Son yıllarda ortaya çıkan birçok kelimenin Türkçe’deki karşılıkları araştırılmış, buna göre yeni kelime ve kelime grupları ortaya çıkarılmıştır. Sosyal medyanın hayatımıza kattığı yabancı kelimeler arasında ilk sıralarda Sayko ve Yeap kelimelerinin yer aldığını görüyoruz. Bu kelimelerin anlamı ile ilgili yaptığımız araştırmalarda ortaya çıkan veriler;

Yeap Ne Demek?

Sayko ve Yeap Ne Demek?
Yeap Ne Demek?

İngilizce dünya üzerinde en çok konuşulan diller arasında yer alıyor. Oldukça geniş ve kalabalık bir kelime haznesine sahip olan İngilizce, birçok dile kelime vermesi ile de ön plana çıkmaktadır. Yeap dilimize geçen kelimeler arasında yer almakta olup birçok kişi tarafından anlamı merak edilmektedir.

İngilizcede “Evet” anlamına gelen Yes kelimesinin bir farklı kullanımı olan Yeap daha çok yeni nesil tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle sosyal medya içerisinde sıklıkla kullanılan bu kelimenin Türkçe karşılığı da “evet” dir. Evet kelimesi yerine son zamanlarda birçok kişi sosyal medya içerisinde Yeap kelimesini kullanmaktadır.

Yeap Kelimesi ve Kullanım Alanları

Evet demek istediğiniz birçok yerde Yeap kelimesini rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Yes kelimesi sadece günlük konuşma dili içerisinde tercih edilmektedir. Sosyal medya ve internet içerisinde hemen hemen birçok kişi evet kelimesi yerine Yeap kullanmayı tercih ediyor.

Sayko Ne Demek?

Sayko ve Yeap Ne Demek?
Sayko Ne Demek?

İngilizceden dilimize geçen bir diğer kelime ise Sayko’dur. Sayko kelimesi İngilizce psikopat kelimesinin kısaltılmış bir halidir. Yani; Sayko kelimesi ruh hastası ve psikopat gibi anlamlar taşımaktadır. Ancak internet ve sosyal medya ağlarına baktığımızda Sayko’nun oldukça farklı bir anlam ile kullanıldığını görüyoruz. Özellikle Trakya’da yaşayan Türkler Sayko kelimesini işe yaramaz, haylaz, uçuk delikanlı anlamında kullanmaktadır.

Sayko Kime Denir?

Sayko kime denir diye merak ediyor olabilirsiniz. İngilizce anlamı psikopat olduğundan dolayı birçok kişi Sayko’nun sadece psikopatlara özgü bir terim olduğunu düşünür. Sayko genel anlamı ile uçuk kaçık, çılgın, sıra dışı, sınır tanımayan kişiler için kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir