Şavkar Altınel Kimdir? Hayatı ve Edebi Kişiliği

Kendisine dert edindiği bazı konular üzerine yoğunlaşan, okumuş olduğu diğer eserler üzerine yazılar yazan bir yazar edebiyat tarihimizi incelediğimizde oldukça az sayıda. Birçok kişi büyük bir çoğunluğun düşündüklerini kaleme almasını beklerken maalesef durum bu şekilde olmadı. Eleştiri yazıları yalnızca “Eleştirmen” olarak adlandırılan kişilerce ele alınan bir konu olmaktansa edebiyat ile ilgilenen herkesin bir sorunu, ortak noktası olması gerekirdi. Bu yazımızda Şavkar Altınel kimdir bundan bahsedecek ve edebiyat tarihimizde kendisine bir yer edinmiş bu önemli ismi tanıyacağız. Şavkar Altınel edebi kişiliği ve Şavkar Altınel eserleri nelerdir bunlardan da bahsedeceğiz.

Şavkar Altınel Kimdir?

Şavkar Altınel hayatı hakkında kısa bir yazı paylaşmak istiyoruz. Altınel, İstanbul’da doğmuş ve orta öğrenim hayatını İngiliz Erkek Orta Okulu ve Robert Koleji’nde tamamlamıştır. Eğitim görmüş olduğu ortaöğrenim kurumlarının da etkisiyle İngiliz Edebiyatı alanında yükseköğrenim görmek için Chicago Üniversitesi’ni tercih etmiştir. Ayrıca yükseköğrenim hayatını yalnızca Chicago değil Glasgow Üniversitesi’nde de bir dönem okuyarak tamamlamıştır. Şavkar Altınel, ğitim hayatının tamamlanmasıyla birlikte yaşamını sürdürmek için İngiltere’ye yerleşmiştir.

Şavkar Altınel Edebi Kişiliği

Şavkar Altınel edebi kişiliğini merek eden sizler için edebi hayatından bazı önemli noktaları derleyerek sizler için bir araya getirdik.

  • Altınel ilk yazısını 1971 yılında Yeni Dergi’de yayınlamıştır. Daha sonrasında 1978 yılında Yazı’da ilk şiirini yayınlamıştır.
  • 90’lı yıllara gelinmesiyle birlikte Şavkar’ın şiirleri Gösteri, Varlık ve Adam Sanat gibi dergilerde kendisine bir yer edindi.
  • Türk Edebiyatı’nda çoğu zaman kendi hayat hikayesinden esinlenerek oluşturulan “Anlatımcı Bir Şiir” olarak adlandırılan şiirleriyle yer edinmiştir.
  • Yazmış olduğu şiirlerin yanı sıra yapmış olduğu şiir çevirileriyle dergilerde sık sık karşımıza çıkmıştır. (İngiliz şiirlerini çevirmiştir.)
  • Şavkar Altınel’in şiirleri içerisinde uzak ülkelere doğru gerçekleştirilen uçak yolculukları, II. Dünya savaşı ve yurt dışında çekilmiş birçok flu fotoğrafa yer verilmiştir.

Şavkar Altınel Eserleri

Şavkar Altınel edebiyatımızda birden fazla türde eser vermiş yazarlardan birisidir. Şiir yazılarıyla ön plana çıkan yazar aynı zamanda yapmış olduğu çeviriler ve gezi yazılarıyla da tanınmaktadır.

  • Şiirleri; Kraliçe Viktorya’nın Dönüşü, Gece Geçilen Şehirler, Donuk Işıklar, Kış Güneşi
  • Gezi Yazıları; Güneydeki Ülke (Avustralya’da Bir Yolculuk)
  • Çeviri; Kuzeyde Bir Adadan (Ortaçağdan Yirminci), Yüzyıla Elli İngiliz Şairinden Elli Şiir

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir