Şapkalı A Nasıl Yapılır?

Şapkalı a nasıl yapılır sorusu genellikle eski Türkçe metinleri orijinal biçimiyle yazmak gereksinimi hisseden bilgisayar kullanıcıları tarafından sorulmaktadır. Diğer birçok farklı harf ve sembolde olduğu gibi şapkalı a nasıl yapılır konusunda klavye üzerindeki bazı tuşların kombinasyonu gerekmektedir. Klavyede birkaç tuşun birlikte kullanılmasıyla oluşturulan sembolün yazılışını bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu bilmez. Çok bilinmemekle ve fazlaca kullanılmamakla birlikte ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilmeniz adına farklı cihazlarda nasıl şapkalı a harfi yapılacağını bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız.

Şapkalı A Nasıl Yapılır

Şapkalı A İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede şapkalı â yapabilmek için, klavyenin sol alt kısmında bulunan Shift tuşu ile birlikte 3 sayısına basmak gerekiyor. Ayrıca bu kombinasyonu kullanarak ihtiyaç halinde başkaca harfleri de şapkalı şekilde yazabilirsiniz.

İOS İşletim Sistemine Sahip Android Cihazlarda Şapkalı â Nasıl Yapılır?

Şapkalı a nasıl yapılır sorusunun cevabı kullanılan cihazlara ve işletim sistemine göre farklılıklar gösterebilir. Normal olarak bazı sözcüklerde kullanılan şapka işaretleri TDK tarafından alınan bir kararla kaldırılmış bulunmaktadır. Ancak yine de bazı sözcüklere gerçek anlamını kazandırmak için yeri geldiğinde bu işaretlerin kullanılması gerekebilmektedir. Öğreğin kazanç belirtmek amacıyla kurulan bir cümlede kâr yerine ‘’kar’’ yazmak hem okunuşta hem de yazılışta anlam bütünlüğünün bozulmasına yol açmaktadır. Yine buna benzer kâğıt yerin kagıt yazmak da anlam bütünlüğünü ve metnin akıcılığını zedeler.

Andorid telefon kullanıcısıysanız ve bu tür sembollerin kullanılmasını önemsiyorsanız, siz de bu tür harfleri özel işaretleriyle yazma şansına sahipsiniz demektir. Hem Android hem de İOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda aksan işareti adı verilen bu tür işlemlerin yapılabilmesi için oldukça geniş bir menü hazırlanmış bulunmaktadır. İhtiyaç duyduğunuzda Bir harfin üzerine basılı tuttuğunuzda harfi farklı şekillerde yazabileceğiniz bir tablo ortaya çıkacaktır. Böylece istediğiniz aksan işaretini seçerek metninizi en doğru şekilde oluşturabilirsiniz.

Macintosh Bilgisayarlarda Şapkalı (Â) Nasıl Yazılır?

Şapkalı a nasıl yapılır sorusu, mac bilgisayarlarda da tuşların kombine şekilde kullanılmasıyla yazılabilir şeklinde cevaplanabilir. Bazı özel karakterlerin kullanımlarını mümkün kılmak için klavyelere gizlenen semboller arasında bulunan şapka işareti mac bilgisayarlarda klavyedeki Shift ve 3 tuşuna basmak suretiyle elde edilebilmektedir. Verdiğimiz bu kombinasyonlara basıldığında mac bilgisayarda özel karakter farklı bir renkte ekrana gelmekte ve yazmak istediğiniz karakterin tuşuna bastığınızda şapka işaretli harf yazılabilmektedir.

Sembol Tablosunda Şapkalı Â Nasıl Yapılır?

Şapkalı a nasıl yapılır araştırması yaparak öğrenmek isteyenlere önereceğimiz son yöntem, sembol tablosu kullanımıdır. Başlat menüsüne girmeniz ve ardından >Standart>Yardımcı Programlar yönergesini takip etmeniz halinde karşınıza çıkacak olan sembol tablosundan şapkalı â sembolünü seçebilirsiniz. Tablodan sembolü seçip kopyalamanız ve kullanacağınız yere yapıştırmanız halinde sembolü metininizde hızlı bir şekilde kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Şapka simgesinin Unicode karşılığı ise U+005E şeklindedir. Tabloya bu kodu girdiğinizde şapka işaretini elde ederek metninizde dilediğiniz harf ile birlikte kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir