Rüyalar Neden Unutulur?

Tam olarak soruların cevaplanamadığı konulardan birisi rüyalardır. Rüyalar herkese uzun bir zaman zarfıymış gibi gelir. Fakat en uzun rüya bile 3 – 4 saniye sürmektedir. Bunun sebebinin anlaşılamaması bir yana bir türlü cevaplanamayan sorunlardan birisi ise rüyaların unutulmasıdır. Genellikle gece gördüğümüz ve hatırlamak istediğimiz rüyaları sabah kalktığımızda unutmuş oluyoruz. Hatırlasak bile sadece bir kısmını hatırlayabiliyoruz. Rüyaları unutmamızın farklı sebepleri vardır.

Uyandığınızda Rüya Sonlanıyorsa Hatırlama İhtimaliniz Yüksek

İnsanlar genellikle rüyaları uykusunun en ağır olduğu zaman diliminde görür. Rüyalarda genelde bilinçaltınızda kalan olayları görürsünüz. Eğer uyandığınız zaman rüyanız sonlanıyorsa, yani rüyayı uyanmadan önce gördüyseniz bu, rüyayı hatırlama oranınızı diğer rüyalara göre artırıyor. Uyanmadan önce gördüğünüz rüyaları ise genellikle hatırlamazsınız.

Uzun süreli hafızaların oluşabilmesi evresinde beynimiz uyanık bulunmak zorundadır. Bu yüzden rüyalarımızı hatırlama evresi uyanılan zaman ve rüyanın görülme zamanıyla doğru orantılıdır.

En Çok Kabusları Hatırlıyoruz

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre yoğun ve dalgalı beyin yapısına sahip olan kişiler rüyalarını daha fazla hatırlıyor. Aynı zamanda rüyanızda yer alan mantıksal tutarlılık ve duygusal kavramlar artığı zaman rüyanızın hatırlanma oranı da yüksek olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre insanların en çok hatırladığı rüya çeşidi ise kabuslar. Rüyamızda gördüğümüz kabuslar bizleri pasif halimizden çıkarıyor ve aniden uyanmamıza sebep oluyor. Ek olarak uyandığınız zaman rüyanızı unutmanızın bir diğer sebebi birisini görmeniz veya uyanır uyanmaz telefona bakmanız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir