Rotavirüs Aşısı İsimleri ve Fiyatları

Bebekler doğduklarında bağışıklık sistemleri oldukça kırılgan olur. Her aile de bebeklerinin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve daha sağlıklı bir hayat sürebilmesi için ona belirli aşılar yaptırır. Yaptırılan bu aşılar hastalıklara önlem almak için en kolay çözüm yöntemidir. Bu aşılar içerisinde rotavirüs aşısı da vardır.

Rotavirüs aşısı nedir?

Rotavirüs aşısı zorunlu aşılardan bir tanesi değildir. İsterseniz bebeğinize yaptırabileceğiniz bir aşıdır. Fakat aile hekimleri genel olarak bu aşının yaptırılmasını önerir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan bebeklerin bulantı, ateş, ishal, kusma gibi durumlarda enfeksiyon kapmasını engellemektedir.

Rotavirüs Aşısı İsimleri ve Fiyatları

Rotavirüs aşısı neden yaptırılır?

Rotavirüs aşısı, rota enfeksiyonlardan bebeğinizi korumak için yaptırılan önemli bir aşıdır. Genellikle 2 yaş altındaki çocuklarda görülür. Ilıman iklimlerde ve kış aylarında daha sık karşılaşılan bir enfeksiyondur. Kuluçka dönemi 1-3 gün arasında değişiklik gösterir.
Rota virüsler salgın halinde yayılabilen bir virüstür. Okul, toplu kullanılan tuvaletler ve hastanelerde bulaşabilir. Ayrıca oyuncaklarda ve eşyaların çok dokunulan yüzeylerinde daha fazla rota virüs bulunur. Ayrıca solunum yoluyla da rota virüs kapabilirsiniz.
İlk rota virüs kapmanızın ardından eğer bu virüs atlatılırsa tekrar virüs kapma şansınız vardır. Fakat bu sefer daha kolay bir şekilde bu virüsü atlatabilirsiniz. Rota virüslerin asıl amacı bağırsakların işlevlerini yitirmesine neden olmaktır. İnce bağırsak ve kalın bağırsağa etki ederek ishal olarak etkisini gösterir. İshali durdurucu bir tedavi kesinlikle yoktur. Yoğurt ve muz gibi ishali durdurucu etkisi olan yiyecekler tercih edilerek daha kolay bir şekilde hastalığın atlatılması sağlanabilir.

Vücuda sıvı almak iyi bir tedavi şeklidir

Hafif geçen rota virüs gastroenteritinin güncel tedavisi yani evde tedavi süreci vücuda sıvı alarak önlenebilir. Bu tedavi şekli hastalığın şiddetli ve ölümcül bir hal almasına yardımcı olmakla birlikte enfeksiyon sayısının azaltılır. Ölüm oranlarının özellikle gelişmekte olan ülkelerde kabul edilmez rakamlarda olduğu görülmektedir. Aşı yapma yöntemi hastalığın şiddetli geçmesinin önlenmesindeki tek yöntem olduğu bilinmektedir.

Aşı 2000’li yıllarda rutin hale gelmiştir

Bu virüs için geliştirilen aşının uygulanması 2000’li yılların başından itibaren rutin hâle geldi. Aşı ilk olarak 1990’lı yıllarda geliştirilmeye başlanmıştı. O zamanlarda yan etki olarak bağırsak düğümlenmeleri görülüyordu. Bu durum sekiz aylık çocuklarda aşı denenmesinde daha çok görülmekteydi. Daha sonra yapılan denemeler uyarınca aşının altı ayın altındaki bebeklerde daha fazla etkili olduğu belirlendi. Rota virüs aşısı Brezilya ve Arjantin gibi ülkelerde aşı programına yeni girmiştir. Hastalığa karşı böylece yeni önlemler alınmış, ölüm oranları azalmıştır.

Aşı, iki doz şeklinde uygulanır

Rota virüs; altı aydan küçük bebeklere en az 4, en fazla 8 hafta ara ile 2 doz şeklinde uygulanmalıdır.  Çünkü bebek altı aylık olmadan aşının tamamlanması gerekmektedir. İdeal zamanlar iki ile üçüncü aylardır.

Aşı, ağız yoluyla yapılmaktadır. Aşıdan yapılmasını takiben bebeğe süt veya kullanıyorsa mama verilmesinde sakınca yoktur. Diğer aşılarla aynı anda yapılmasının sakıncası yoktur. Bebeğin kusmasında bile aşının tekrarlanmasında gerek yoktur. Aşının ağır yan etkisini de rastlanmamıştır. Sadece ateş yaptığı belirlemiştir. Ateş çok yükselirse doktora başvurmakta fayda vardır.
Rotavirüs aşısı bebeğe ne zaman yaptırılır?
Rotavirüs aşısı her ne kadar zorunlu olmayan bir aşı olsa da bebeklere yaptırılması gereken önemli bir aşıdır. Doğumdan 6-24 hafta arasında bebeklere yaptırılmalıdır. İki doz halinde uygulanır. Ancak rotavirüs aşısı devlet tarafından karşılanmayan bir aşıdır. Bu sebeple pahalı bir aşı olduğu için ülkemizde pek yaygın olmayan bir aşıdır. Ayrıntılı bilgiyi ise aile hekiminiz veya çocuk doktoruna danışarak öğrenebilirsiniz.
Rotavirüs aşısının 2021 güncel fiyatı nedir?
Rotateq rotavirüs aşısı 2021 Fiyatı : 123,05 TL
Rotarix rotavirüs aşısı 2021 Fiyatı: 159,72 TL

 

Sitemizde yer alan tedavi yöntemlerini bir hekime danışmadan kesinlikle uygulamayınız.

2 Yorum

  1. Bende kararsiz kaldim yaptirsam mi yaptirmadam mmi eniyidi ben cocuk doktorumuza sorayim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir