Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar

İnsan vücudunda farklı septomlar nedeniyle çeşitli problemler ortaya çıkabiliyor. Özellikle de romatizma gibi hastalıklarda kas, eklem ve diğer iskelet sistemine bağlı olarak hareket etmekte olan bölümlerde sıklıkla yaşanılan sorunlar meydana gelebiliyor. Romatizma bu kapsamda oluşan tüm hastalıklara verilen isim olarak nitelendiriliyor. Bu bilgilere ek olarak günümüz kapsamında ortalama 200’den fazla romatizma hastalık türünün olduğunu da söylemekte fayda var. Romatoloji adı verilen romatizma hastalıklarını kapsamakta olan hastalık bölümünü temsil etmektedir. Ek olarak bu alanda uzman olan hekimlere ise “Romatolog” adı verilmektedir. Bu bölümde yer alan hastalıklar için ilgili hekim tarafından tanı konulur ve tedavisine başlanılır. Konumuz devamında romatizmaya hangi bölüm bakar ile ilgili merak edilenlere yönelik bilgiler aktardık.

romatizmaya-hangi-bolum-bakar

Sık Görülen Romatizma Hastalıkları Nelerdir?

Hemen yukarıda da belirttiğimiz romatizma hastalıkları 200’den fazla çeşitliliğe sahip olan bir türü kapsamaktadır. Vücut bölgesinde farklı yerlerde oluşan ağrıların yanı sıra, tedavi şekillerinin de değişkenlik gösterdiği belirtmekte fayda var. Günümüzde ise en sık rastlanan romatizma hastalıklarını araştırarak sizler için maddeler halinde sıraladık.
• Eklemlerde kireçlenme (Osteoartrit)
• Behçet hastalığı
• Gut
• Skleroderma
• Lupus
• Romatoid Artrit
• Sjögren Sendromu
• Akdeniz Anemisi

Romatizma Hastalıklarının Ortak Belirtileri Nelerdir?

Romatizmal hastalıklarda birçok farklı belirtiye yönelik sorunları meydana getirebiliyor. Özellikle de kas ve sırt ağrıları başta olmak, eklem ve sindirim gibi vücudumuzun birçok farklı bölgelerinde de şikayetler oluşabiliyor. Bunlara ek olarak;
• Nefes alma ve vermekte zorluluk
• Güçsüzlük/halsizlik
• Gözlerde sürekli oluşan kızarıklıklar
• Gözlerde sıklıkla görülen iltihaplanma
• Vücudun eklem kısımlarında oluşan sertlik halleri gibi şikayetler baş göstermektedir.

Romatizma Hastaları Hangi Bölüme Gitmelidir?

Romatizma belirtileri taşıyan kişilerin hastane kapsamında gidecekleri bölümler belirli olmaktadır. Romatizmaya yönelik bir muayene ve tedavi durumuna bağlı olarak gidilmesi gerekilen bölüm “Romatoloji” polikliniğidir. MHRS üzerinden randevu talebinizi oluşturarak size verilen gün ve saat diliminde hazır olmanız ve muayene olmanız istenmektedir. Bazı hastanelerde romatoloji bölümü olmadığı gibi, olsa dahi direkt olarak gidemeyeceğiniz bilgisini de aktaralım. Bu gibi durumlarda dahiliye uzmanları ve fizik tedavi uzmanlarından da yardım almak adına bu poliklinikler üzerinden randevu alabilirsiniz.

Romatizma Hastalıkları Tedavi Edilebilir Mi?

Romatizmal kapsamında yer alan hastalıkların tanısı için öncelikli olarak doktor tarafından dinlenin şikayetler doğrultusunda uzman hekim kararı ile kişinin kan tahlili, MR ve gerekirse ek tahlilleri isteyebilmektedir. Bu kapsamda doktorun vereceği karar nezdinde romatizma gibi bir probleminiz var ise tanı konur. Fakat maalesef romatizmal hastalıkların herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Her ne kadar acıyı dindirmeye yönelik tedaviler uygulansa da tam anlamıyla iyileşme gibi bir durumun söz konusu olmadığını da belirtmekte fayda var. Bu doğrultuda ilgili hasta kişinin hayatını daha rahat idame edebilmesi için fizik tedavi başta olmak üzere gerekli uygulamalara uyum sağlayarak sürdürülmektedir. Romatizmal hastalıklar, genel manada hastalığa neyin sorun teşkil edildiği bilinmeyen ve aynı zaman da genetik bir kapsamda olduğu tıbben bir problemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir