Romanın Yapı Unsurları Nelerdir?

Roman Yazacak bir kişi Romanın Yapı Unsurlarına dikkat et bir zaman ortaya güzel bir eser çıkarabilmektedir. Dünya üzerinde 50’den farklı roman türü olmasına karşın hemen hemen hepsini roman yapı unsurları dikkat edilerek hazırlandığını söyleyebiliriz. Birazdan anlatımlarını yapacağımız yapı unsurları Eğer bir zaman içerisinde yok ise o esere roman demek edebi olarak hiçbir şekilde mümkün değildir. Bu yazımız, Romanın Yapı Unsurları Nelerdir? sorusuna cevap aramak için gelen kişilere özel olarak hazırlanmıştır.

Romanın Yapı Unsurları Nelerdir?

Olay Örgüsü

Bir romanın vazgeçilmez yapı unsuru olarak gösterilen olay örgüsü, zaman içerisinde anlatılan farklı olayların sonradan tek bir olaya bağlanarak sıralı bir şekilde sunulmasıdır. Ana olay olarak adlandırılan durum dışında meydana gelen her hareket kahramanın aslında farklı bir gününü okuyucuya tanıtmaktadır.

Kişiler

Romanda anlatılan olayların her biri karakter yani kişiler üzerinden anlatılmaktadır. Roman yazarı, kişi oluştururken kişilerin karakteristik özelliklerini ya da isimlerini gerçek hayattan esinlenerek oluşturur ya da hayali dünyasından oluşturur. Baş Kahraman olacak kişi romandaki Diğer karakterler ile çatışmaya girer ya da beraber de onu mutlu sana İlerleyen bir olay içerisinde ortaklaşa işler yürütmektedirler.

Zaman

Zaman kavramı, roman içerisinde geçen olayların başından sonuna kadar ki sürecini göstermektedir. Roman yazarı, zamanı hem geçmiş zaman üzerinden hem de gelecek zaman üzerinden iki de bir şekilde anlatabilir. Roman içerisinde yazar istemesi durumunda geriye dönüşler yaparak okuyucuya bazı aktarımlarda bulunabilir.

Mekan

Roman yazarı, anlatımlarını kesin olarak bir çevre ya da yer üzerinden yapması gerekmektedir. Mekan olarak adlandırılan bu durum, okuyucunun romanı okurken anlatımları kafasında canlandırmasına olanak sağlayarak akıcı bir şekilde ilerlemelerine olanak sağlamaktadır. Mekan anlatımları romanlar içerisinde betimlenerek anlatılmaktadır.

Yukarıda anlatılan unsurlar bir romanın en temel yapı unsurlarını oluşturmaktadır. Bu özelliklerin olmaması ya da birisinin eksik olması yazılan eserin roman özelliği taşımamasına neden olacaktır. Özellikle kişi ve mekan olgusu okuyucuların en çok dikkat ettiği şeylerden birisi olarak gösterilmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir