Rich Snippets Nedir, Nasıl Yapılır?

Google arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çok daha sık çıkmaya başlayan Rich Snippets nedir? Rich snippets özelliği sayesinde arama yapan kişiler web sitelerinde yer alan içeriklere çok daha rahat ulaşması hedeflenmektedir. Yeni nesil bir SEO çalışması olarak karşımıza çıkan bu özellik bir bakıma arama motorlarında arama gerçekleştiren hedef müşteri, ziyaretçi ve hayranlarınıza çok daha kolay erişmenizi sağlayacak bir özellik.

Rich Snippets Nedir? daha basit bir anlamda açıklamak gerekirse; web sayfalarınızı belirli şema kurallarına dikkat ederek oluşturulmuş kodların arama motorlarınca görülmesi ve arama sonuçlarında bu yakalanmış kodlarda anlatılanları arama motoru sayfasında kişilere en iyi şekilde göstererek ziyaretçilerin kullanımına sunmasıdır.

Rich Snippets Nedir, Faydaları Nelerdir?

Web sitesi sahibi olan kişiler için rich snippets birçok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar hakkında sizleri daha net bilgilendirmek adına şu şekilde bir bilgi sunabiliriz;

  • Arama Sorgusunda Dikkat Sitenize Çekilir

Arama motorlarında sitenizle ilgili yer alan içeriklerde menüler, yıldız, resim, yazarın görseli gibi birçok bilgi yer alarak arama motorunda sitenizin sonuçlarının çok daha görsel odaklı ve dikkat çekici bir hal alması sağlanır. Örnek vermek gerekirse; arama motorunda bir ziyaretçi belirli bir ürünün aramasını gerçekleştirdiği takdirde ve bir derecelendirme / değerlendirme sonucu da görecektir ve buna tıklamaları halinde sitenize yönlendirilecektir.

  • Aramayla İlgili materyaller (Video, Görsel veya Yemek Tarifi) Yayınlanır

Sitenizde yer alan sayfalarda bir video ya da bir yemek tarifi paylaşıyor olabilirsiniz. Bu paylaşımlara ait video ya da tarif bilgisi direkt olarak arama sonuçlarında ön plana çıkarılarak ziyaretçiye sunulur. Ziyaretçi detayları görmek adına dikkat çekici olan bu içerik sayesinde sitenizi ziyaret etmek isteyecektir.

  • Tıklama Oranında Yükseliş

Direkt olarak içeriğinizle alakalı kullanıcıların dikkatini çekeceği ve bir ön açıklama sunulacağı için tıklama sonucunda sitenizi ziyaret eden kullanıcılar doğru sayfaya girdiklerini bilecek ve daha çok vakit geçirecektir. İçeride ne var diye girip anında geri çıkan ziyaretçi oranında önemli bir düşüş sağlarsınız. Bu durum SEO konusunda sitenizi oldukça iyi destekleyecektir.

SEO ve Rich Snippets Arasındaki Bağlantı

Rich Snippets terimi alternatif birçok özelliğe nazaran çok daha farklı ve son tüketiciyi hedef alan gelişmiş bir özelliktir. Benzeri sistemlere oranla çok daha hoş bir görüntü sunarak aynı zamanda göze de hitap eden bir özelliktir. Rich Snippets özelliği sayesinde ziyaretçileriniz temel bilgileri ve sayfanızın içeriği hakkında bazı bilgileri henüz sitenizi ziyaret etmeden öğrenebileceği gibi daha öncesinde sayfanızı ziyaret etmiş kişilerin değerlendirme sonuçları gibi detayları da sunabilir.

Rich Snippets kullanılan bir web sayfası kullanmayan rakiplerine oranla her zaman bir adım önde olacaktır. Ziyaretçiler ilgili sayfaları ziyaret etmeye daha meyilli olmaları ve bazı ön bilgileri henüz siteyi ziyaret dahi etmeden almaları nedeniyle doğru sayfayı ziyaret ettiklerini düşünerek sitenizden hemen çıkmayacaklardır. Bu “Hemen Çıkma Oranı” olarak adlandırılan ve Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının dikkat ettiği en önemli SEO kriterlerinden birisidir. Aradığı bilgiye ulaşan bir ziyaretçi sayfayı terk etmeyecek ve içeriğinizi sonuna kadar inceleyecektir.

Google Rich Snippets Örnekleri

Dünya genelinde ve ülkemizde kuşkusuz en aktif kullanılan arama motoru Google’dır. Google rich snippets özelliğini kullanmak isteyebileceğiniz en ideal arama motorudur diyebiliriz. Peki, anlattıklarımızdan tam olarak konuyu kavrayamadıysanız sizlere bu konuyu Google’dan birkaç örnek göstererek pekiştirmeye çalışalım.

google rich snippets

Üstte yer alan görselde de görmüş olduğunuz üzere “Mantı yemek tarifi” araması gerçekleştirildiğinde en yukarıda bir Youtube videosu çıkıyor. Fakat dikkatinizi çekmek isteriz ki bu video normal Google’un her zaman Youtube da yer alan ve diğer video sitelerinde yer alan içerikleri ön plana çıkarması değil onlar bu aramanın hemen altında yer alıyor. Bu arama Rich “Featured” snippet özelliğinin kullanılmış olduğu bir sayfa ve tarif hakkında bir yazı birde görsel aramaya dahil edilerek Google’da yer almış.

Rich Snippets Örnekleri

Bir diğer örnek görselimizi incelediğimizde ise Levi’s marka bir ürünün farklı sitelerde yer alan ilanlarını görüyoruz. Amazon bu konuda rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başararak zamanla aramalarda zirveye çıkmayı başarmış. İlgili arama sonuçlarında da Rich Snippets özelliklerinden birisi olan “Yıldız” yani kullanıcı değerlendirmelerini arama motorlarına yansıtma özelliği kullanılmış.

Rich snippets nedir? Konulu yazımız umarız faydalı olmuştur, aklınıza takılanları yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir