Responsive Web Site Tasarımı Nedir?

Responsive Web Site Tasarımı telaffuzu biraz zor olsa bile, işlevi oldukça yüksektir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan kodlama stili, web sitesi tasarımı yapılırken planlanması gereken adımların en başında geliyor. Responsive Web Site Tasarımı; Cep telefonu, tablet, diz üstü ya da masa üstü bilgisayar gibi farklı teknolojik cihazları otomatik olarak algılayarak, uyumlu bir yapıya büründür ve okunabilirliği kolay bir tasarıma dönüşürler. Türkçe karşılığı da Duyarlı Web Site Tasarımıdır.

Responsive Web Site Tasarımı Neden Önemlidir?

Devir teknoloji devri. Eskiden yalnızca masa üstü bilgisayarlar vardı. İnsanlar bunlar üzerinden aramalarını gerçekleştirir, web sitesine erişim sağlardı. Derken diz üstü bilgisayarları çıktı, onda çok bir şey fark etmese bile peşinden çıkan tablet, cep telefonu gibi son sistem teknolojik cihazlar insanları teknolojiye ayak uydurmak zorunda bıraktı. Derken.. Ortaya Responsive Web Site Tasarımı çıktı. Oluşturulan sitenin ziyaretçilerini arttırmak, otoritesini sağlamlaştırmak içinde site sahipleri kendilerini duyarlı bir web site oluşturma zorunluluğunda hissetti.

Cep telefonunuzdan ya da tabletinizden her hangi bir web sitesine erişim sağladığınız, diz üstü bilgisayardaki aynı görüntü ile karşılaşmak ister misiniz? Bu hepimizi yorar değil mi. Görüntü oldukça geniş olduğu için içeriği takip etmek çok zorlaşır, ekranda devamlı elinizle sağa sola ilerlemek zorunda kalırsınız. Fakat Responsive Web Site Tasarımına sahip bir siteye girdiğinizde görüntü hemen küçülür ve cep telefonuna uyumlu bir yapıya bürünür. Arama motorları da bu özelliğe büyük önem veriyor. Sitenin kalitesi, hızı, otoritesi gibi farklı özellikler dışında tasarımı yapılır iken diğer teknolojik cihazlara duyarlı bir yapıda olup olmayışı sitenin arama motorlarındaki konumu açısından çok fazla önemli. Arama motorları da kendilerini düşünüyor. Aradığınız her bilgide yanlış yere yönlendiren, yönlendirdiği her sitede kötü tasarımların bulunduğu bir arama motorunu hiç birimiz kullanmayız. Onlarda bunun farklında olması nedeni ile insanlar arama yaparken karşısına öncelikli olarak Responsive Web Site Tasarımına sahip siteleri getiriyor, diğer siteleri oldukça arka kısma atıyor. Buda web sitesinin çok fazla tercih edilmemesine neden oluyor.

 

Kaynak : https://www.hukumdar.com.tr/web-tasarim-hizmetleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir