Quilling Nedir?

Quilling ilk olarak Fransız ve İtalyanlar tarafından kullanılmaya başlayan bir kâğıt telkâri sanatıdır. 1500 yıllarında dini eşyalar ve kapakları süslemek amacıyla kullanılmaya başlanan bu sanat dalı, 18. yüzyıl başlarında Avrupa’da sanatsal bir hobi gibi görülerek oldukça yaygın bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Yaygınlaştığı ilk dönemlerde sanatsal faaliyetler dışında da kullanılmış olan bu hobi, sanayi sektöründe metal eşyalar ve makinelerin küçük modellerinin yapımında da kullanılmıştır. 19 yüzyıla gelindiğinde yaşana savaşlar sebebiyle unutulmaya başlayan bu sanat dalı, son dönemlerde yeniden gündeme gelerek hızla popülerlik kazanmaya başlamıştır.

quilling örnekleri

Keyifli zaman geçirmek için ideal bir hobi haline gelen Quilling, çocukların hayal dünyalarını geliştirmek adına oldukça yararlı bir uğraştır. Kâğıt kıvırma sanatı olarak da adlandırılan bu tür hobiler, okullarda ders olarak veya etkinlik saatlerinde uygulamalı olarak öğretilmektedir. Teknoloji tasarımı, iş eğitimi derslerinde büyük bir ilgi gören Anaokullarında eğitim gören çocukların el becerileri ve hayal güçlerini geliştirmek adına oldukça yararlı bir aktivite olarak kabul görmektedir.

Quilling Nasıl Yapılır?

Quilling ince kâğıt şeritleri iğne etrafında döndürmek suretiyle oluşturulan şekillerin oluşturduğu bir kâğıt katlama sanatı türüdür. Sabırlı olan herkesin kolayca öğrenebileceği Kâğıt telkâri sanatı, oldukça kısa sürede ve kolayca öğrenilebilen bir el sanatıdır. Evlerinizdeki birçok şeyi süsleyerek çok daha farklı bir görselle tasarlamanıza olanak sağlar. Örneğin bir resim çerçevesi veya bir duvar saatinin etrafının Quilling yaparak süsleyebilir, yaşam alanlarınızdaki birçok eşyayı daha canlı renklerle mükemmel bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Türkiye’de birkaç yıldan beri popüler olan Quilling hazır olarak satılan malzemeler kullanılarak yapılmaktadır.

Quilling malzemeleri;

  • Kâğıdı
  • Aleti
  • Daire Şablon Cetveli
  • Yapıştırıcısı
  • Makası
  • İrilin Cımbızı ihtiyaç duyulacak malzemeler çeşitleridir.

Tüm bu malzemeler kırtasiyelerden tek tek alınabileceği gibi, set halinde de alınabilmektedir. Son dönemde oldukça yaygın olarak talep görmesinin nedenlerinden biri de, insanların korona virüs salgını sebebiyle evde kaldıkları zamanları en iyi şekilde geçirme arzusudur.

Bu Sanat İle Neler Yapılabilir?

Quilling, hobi edinen kişinin hayal dünyasına bağlı olarak birçok farklı tasarımı gerçekleştirmek amacıyla kullanılabilmektedir. Ana malzemesi kâğıt olan bu sanat dalı, günlük yaşamda kullanılan basit ev aletlerinin kullanımıyla da yapılabilmektedir. Örneğin Quilling aletleri yerine kürdan, tarak gibi basit araçları kullanabilir, kâğıtları kendiniz dilediğiniz ölçülerde keserek çalışma yapabilirsiniz. Ancak yukarıdaki seti hazır almanız size zaman açısından kazanç sağlayacağı gibi ortaya çıkan görsellerin daha profesyonel bir görünüme sahip olmasını da sağlayacaktır.

Quilling sanatını kullanarak bir süsleme yapmak istediğinizde, kullandığınız kâğıtların aynı boyda olmasına özen göstermelisiniz.  Ayrıca elde etmeyi düşündüğünüz tasarımı ortaya koyabilmek için oldukça sabırlı ve dikkatli bir çalışma yürütmelisiniz. Böylece keyifli zaman geçirmenin yanı sıra çocuklarınızı da sanatsal bir hobiye yönlendirmiş olacaksınız.

quilling örnek

quilling nedir

quilling nasıl yapılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir