Psikolojik Romanlar Tavsiyesi

İnsanların davranışlarını ve buna bağlı olarak meydana gelen etmenleri inceleyen psikoloji bir bilim dalı olup son zamanlarda ciddi bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Bu alan üzerine hazırlanan romanlarda ciddi psikolojik sorunlar ile beraber kişilik bozuklukları, cinayet gibi oldukça sürükleyici konuların işlendiğini söyleyebiliriz. Bu yazımızda Psikolojik Romanlar Tavsiyesi isteyenler için bir numara olacaktır.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Gary Small, Gigi Vorgan

Mesleğinde 30 yılı devirmiş bir doktorun hayat hikayesini konu edinen Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, hayatı boyunca yaşadığı, gözlemlediği olayları not ettiği bir defterin açığa çıkması ile patlak vermiştir. Hastaları ile yaptığı konuşmalar, teşhis süresi, yaşanılan psikolojik travmaların hepsi bu kitap içerisinde birleşmiş durumda.

Bilinçaltı – Sigmund Freud

Felsefenin babası kim diye sorulsa birçok kişinin ortak tercihi Sigmund Freud olacağını söyleyebiliriz. Bilinçaltı adlı kitabında Freud, insanların kendisini daha doğrusu bilinçaltını tanımasını sağlayacak güzel bir serüvene imza attığını söyleyebiliriz. Psikanalitik adlı kuramın kurucusu olan Freud, bu alan ile ilgili aklınızda olan tüm sorulara bu kitap içerisinde cevap vermiş durumda.

Akıl Hastalarının İç Dünyası – Bert Kaplan

Bert Kaplan, aslında farkındalık oluşturmak üzerine kaleme aldığını Akıl Hastalarının İç Dünyası adlı kitabında birçok kişinin aslında bildiğim dediği şeyler ya da yanlış düşündüğü konulara giriş yaparak nasıl yanılmamız gerektiğini bizlere göstermektedir. Akıl hastalığını konu edinen kitap, hastaların ruh halleri başta olmak üzere kriz anlarında yaşadıklarını, hislerini konu edinmektedir.

Açlık – Knut Hamsun

1890 yılında kaleme alınan Açlık, aslında bir biyografi kitabı olmasına karşın içeriği ile psikoloji alanına da değinmektedir. İçerik bakımından insanın var olma mücadelesini anlattığı için birçok kişiyi anlık olarak etki altına alabilmektedir. 160 sayfadan oluşan kitabın her sayfası ayrı br deneyim yaşamamıza olanak sağlamakta.

Duyguların Psikolojisi – Nevzat Tarhan

Anlatılmak istenin açık ve net bir dille anlatıldığı nadir kitaplar arasında yer alan Duyguların Psikolojisi, içerik bakımından duyguların insanlar üzerindeki etkilerini anlatmaya çalışmaktadır. Korku, nefret, kıskançlık gibi duyguların nereden geldiğini bu kitabı okuduktan sonra net bir şekilde anlayacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir