Polimer Nedir?

Günlük yaşam içinde birçok noktada kullanılan polimerler, farklı özellikleri ile hayatlarınızı kolaylaştırır. Peki, polimer nedir? Bu ve polimere ilişkin diğer soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Polimer Anlamı Nedir?

polimer ne anlama gelir

Polimer; çok sayıdaki molekül veya birimin birleşmesi ile meydana gelen uzun zincirli moleküllerdir. Polimerler, monomer adı verilen tek parçadan oluşan birimlerin birleşmesi ile meydana gelir. Bu maddeler doğal olabileceği gibi sentetik de olabilir. Gıdalar, saç bakım ürünleri, plastikten üretilen malzemeler, şampuanlar, kozmetik ürünler ve DNA gibi birçok alanın içerisinde bulunabilirler.

Polimer Kimya Nedir?

Polimer kimya; polimerlerin kimyasal özellikleri ile ilgilenen kimya dalına verilen isimdir. Kompleks moleküller olmasından dolayı organik kimyanın önemli bir bölümünü polimer kimyası meydana getirir. Bundan dolayı polimer kimya nedir sorusuna bazı durumlar “kimya bilimi” şeklinde cevaplar dahi verilir.

Polimer kimya, kimyanın alt dalıdır ve büyük polimer moleküller ve bunlardan elde edilen ürünleri inceleler. Söz konusu bilim dalı, insanların yaşamlarında yer alan çok sayıda ürünün oluşmasına imkan verdiği gibi daha farklı yararlar da sağlar. Polimer kimyanın katkı verdiği alanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ambalaj sanayisi
  • Kimya sanayi
  • Petrol ürünleri
  • Nano teknoloji
  • Medikal sektörü

Polimer Ne Demek?

polimer nedir

Polimer, çok sayıdaki molekülün birleşerek tek bir molekül meydana getirmesidir. Polimer ne demek diyerek bu terimin sözlük anlamı incelendiğinde, kökeninin Latinceye dayandığı görülecektir. Kelime, poli ve mer sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelir. Poli, çok sayıda demektir. Mer ise birim veya benzer anlamlar taşır. Bunların birleşmesi ile birden fazla birimden oluşan anlamı oluşur.

Polimer Teknolojisi

Polimer nedir konusunda merak edilen hususlardan birisi de bu alanda kullanılan teknolojidir. Polimer teknolojisi, bu özel malzemelerin insan yaşamındaki ağırlığının artması ile birlikte çok daha önemli hale gelmiştir. Bu teknoloji ile polimerin hayatımızda daha fazla yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Polimer teknolojisi, insanların gereksinim duydukları eşyaları ve ürünleri polimerden üretir. Bu alanda araştırmalar yapar ve daha farklı çözümler sunar.

Plastikten kauçuğa varıncaya kadar birçok ürünün polimerden yapıldığı dikkate alındığında, söz konusu teknolojinin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Polimerler, doğada kimyasal reaksiyonlar sonucunda meydana gelir ve bunlar tamamen doğal bir süreçtir. Sentetik olanlar ise insanlar tarafından kontrollü reaksiyonlarla üretilirler. Daha sonra da bunlar, farklı teknikler kullanılarak şekillendirilir.

Polimerler Nerelerde Kullanılır?

Polimerlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Polimer nedir sorusunun cevabının direkt olarak bununla ilgili olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kimyasal reaksiyonlar sayesinde moleküllerin birleşerek yeni bir molekül meydana getirmesi, üretimin daha hızlı ve kolay hale gelmesini sağlamıştır. Bundan dolayı polimerler ilaç sanayinden gıdaya, iletişimden otoyollara kadar hemen her alanda kullanılır. Ancak bazı alanlarda ağırlıklarının daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunlar şu şekilde sıralabilir:

  • Ambalajlar: Paketleme için kullanılan malzemelerin çok büyük bir kısmı polimerden üretilir.
  • Giyecek: Günlük yaşamda giydiğiniz birçok giysinin üretiminde polimer kullanılır.
  • Taşımacılık: Otomobil ve diğer motorlu taşıtların birçok noktasında kullanılır.
  • Sağlık Alanı: Sağlık sektöründeki tıbbi aletler ve hastanelerin birçok bölümünde kullanılır.

Yukarıdaki kullanım alanlarını çoğaltmak mümkündür. Ancak buradaki bilgiler ile hayatın hemen her alanında bu özel maddenin yer aldığı anlaşılmaktadır. Bu noktada fimo hamuru olarak da bilinen polimer kil hakkında bilgi verilmesi gerekir. İnce PVC partikülleri ve renk pigmentlerinin plasticizer adındaki sıvı içerisinde birleşmesinden meydana gelen bu birleşim, el ile ısıtıldığında hamur haline gelir. Daha sonra istenile şekil verilir ve 130 derecede fırınlanarak kalıcı olarak katılaşır.

Polimer nedir konusu ile merak edilen detaylar, genel olarak bu şekildedir. Kullanım alanı sürekli artan bir madde olduğu ve gelecekte çok daha farklı noktalara geleceği tahmin edilmektedir.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir