PMYO Başvurusu Şartları ( Polis Meslek Yüksek Okulu )

Polis özel harekat alımlarının her geçen gün artması ve garanti bir meslek olarak örülmesi yapılan başvuruların artış göstermesine neden oldu. Polis olmak isteyen kişiler Polis Meslek Yüksekokullarına kayıt yaptırmaları ve başarıyla tamamlamaları gerekir. Polis Meslek Yüksekokullarına girmek içinse bazı şartlar vardır. Sadece bu şartları tamamlayan adaylar başvurularını gerçekleştirebilirler.

NOT: Önceki paylaşımlarımızdan biri olan Özel Harekat Polis Başvurusu Şartları adlı makalemizi incelemenizi öneririz. Ayriyeten Jöh Olma Şartları adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

 

PMYO Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

PMYO taban puanları, isteyen adaylar ilk olarak yapılan YGS sınavından 270 ve üzerinde puan almalıdır. 270 puan türünü herhangi bir puan türünden almanız yeterli olacaktır. Bu konuda sizlere bir kısıtlama getirilmemiş. Fakat siz garantilemek isterseniz 290 – 300 arası bir puan yapmanızı tavsiye ederiz. Polis Meslek Yüksekokulu öğrenci alımları genellikle nisan ayında yapılmaktadır. Alımlar hakkında tarihleri öğrenmek için PMYO internet sitesini sık sık takip etmenizi tavsiye ederiz.

PMYP öğrenci alımlarıyla ilgili duyuru yapıldıysa yapılan duyurudaki şartları taşıyorsanız E-devlet sistemi üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Sınav için başvuru ücretini ise bankaya yatırmanız gerekmektedir.

PMYO sınavı için gerekli başvuruları yaptıysanız ve harcınızı yatırdıysanız sınav tarihinin ve yerlerinin belirlenmesini bekleyebilirsiniz. Genelde bu süre ortalama 1 ayı bulmaktadır. Başvuru sırasında istenilen belgelerde genellikle bu sıralarda duyurulmaktadır. Sınav günü adaylar fiziki yeterlilik, ön sağlık ve mülakata girerler.

Sınav değerlendirilmesi sırasında YGS puanınızın yüzde 30’u, mülakat puanınızın yüzde 40’ı ve fiziki yeterlilik puanınızın yüzde 30’u alınır. Bu değerlendirmeden başarılı olanlar 15 günlük bir eğitim alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir