Standart Bir Piyanoda Kaç Tane Tuş Vardır?

Piyano Tuş Sayısı

Piyano, tuşlu bir çalgı aleti olup modern orkestraların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu enstrümanda sesin çıkışı piyanoda bulunan teller aracılığı ile elde edilir. Ön tarafta yer alan tuşlara basıldığında iç bölümde yer alan tahta bir çekiç ilgili tel üzerine vurarak ilgili sesin çıkmasını sağlar. Aslında dışarıdan duyduğumuz şey; çekicin tellere vurmasından ötürü çıkan bir sestir.

Genel olarak caz ve klasik müzik türü için kullanılan piyano bununla beraber oda müziği, bestecilik, solo performanslar ve ansambl için kullanılmaktadır. Oldukça büyük bir enstrüman olmasından dolayı taşınabilmesi çok da fazla mümkün değildir. Satın alınmak istendiğinde diğer çalgı aletlerine nazaran biraz da pahalı olmasına karşın oldukça fazla tercih edilmektedir.

Piyanoda Kaç Tuş Vardır?

Standart Bir Piyanoda Kaç Tane Tuş Vardır?
Standart Bir Piyanoda Kaç Tane Tuş Vardır?

Standart bir piyanoda kaç adet tuş vardır sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ahşap kasa sürekli olarak değişiklik göstermesine karşın standart bir piyanoda 88 adet tuş bulunmaktadır. Bu tuşların 52 adedi beyaz tuşken 36 adedi siyah tuştan oluşmaktadır.

Piyanoda ses çıkışı ön bölümde yer alan tuşlara basıldığında çıkmaktadır. Her tuşun altında yer alan çekiç, ilgili olduğu ses teli üzerine vurarak sesin çıkmasını sağlar. Sesin uzaması, kısalması piyano altında yer alan pedallar sayesinde gerçekleştirilir.

Buraya kadar olan bölümde standart bir piyanoda kaç tane tuş vardır sorusuna yanıt vermiş olduk. Sizlere şu biliyi de vermek istiyoruz; piyano tuşlu bir çalgı olarak görülse de aslında vurmalı bir çalgı türüdür. Piyanoda ses çıkışı ahşap kasa içerisinde tellere inen çekiç darbeleri ile çıkmaktadır. Tellere vurularak ses çıkışı olmasından dolayı bu ekipman vurmalı çalgı aletleri sınıfı içerisinde yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir