Pilot Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde birçok ülke de pilot sıkıntıları baş göstermektedir. Pilot yetiştirmenin oldukça zor ve zahmetli bir eğitim süreci olmasının yanı sıra birçok vatandaşın pilot olmayı istememesi bu sıkıntıların temel nedenleridir. Bunun yanı sıra havayolu ile ulaşımın git gide yaygınlaşması ve çok daha yaygın bir şekilde kullanılması nedeniyle birçok firma pilot bulma konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Yeterince pilotun bulunmaması ve talebin her geçen gün artması sebebi ile pilot maaşları 2018 yılında tatmin edici yüksekliğe ulaşmıştır. Bunun yanı sıra ekstra mesaiye kalan pilotlar için ise maaşlar çok daha yüksek meblağlara ulaşmaktadır. Peki, ülkemizde bir pilot ne kadar maaş alır? İşte tüm detaylarıyla pilotların maaşları.

Güncel Pilot Maaşları 2018

Türkiye’de herhangi bir havayolu şirketinde görev alan bir pilot ortalama 8.000 TL maaş ile göreve başlamaktadır. Birçok vatandaş bu maaşı gördüğünde oldukça düşük olduğunu düşünebilir. Fakat bu yalnızca dışarıdan bakıldığında görülen en düşük tutar olarak göze çarpmaktadır. İşinde daha tecrübeli bir pilotun almış olduğu maaş 20 Bin Türk Lirasına kadar rahatlıkla çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra görevli pilotun almış olduğu maaş havada kalmış olduğu süre ve yapmış olduğu seferin rotasına bağlı olarak yükselebilmektedir.

Bir pilot havada kalmış olduğu süreye bağlı olarak çok daha fazla kazanç sağlayabilir. Bu nedenle yurt içi seferlerinin yanı sıra yurt dışı seferlerinde görev alan bir pilotun maaşı diğer pilotlara oranla çok daha yüksektir. Fakat yeni mezun olmuş ve görevine başlamış bir pilot istisnai bir durum olmadığı sürece yurt dışı seferlerde görevlendirilmemektedir. Göreve başlaması ardından geçen birkaç yıl sonrasında yurt dışı seferlere de gidebilmektedir. Tecrübe ile birlikte maaşınızda artış almanız mümkün.

Türkiye ve dünya genelinde en fazla tercih edilen havayolu şirketlerinden birisi olan THY pilotlarının maaşları da benzer tutarlardadır. Pilot maaşları 2018 THY içinde aynıdır. Bunun yanı sıra Pegasus pilot maaşları hakkında bilgi almak için yazımıza girdiyseniz yine maaşların üç aşağı beş yukarı sabit oranlarda olduğunu belirtmek istiyoruz. Pilot maaşı 2018 başlıklı ve ilgili içerikli yazımızda sizlere günümüzde bir pilotun ne kadar maaş aldığı konusunda bilgi vermeye çalıştık. Umarım sizlere yeterli bilgiyi aktarabilmişizdir. Aklınıza takılan soruları yorum alanından bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir