Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Yurtdışına seyahat etmek isteyen birçok kişinin pasaport problemi yaşamalarından dolayı tatile çıkamadıkları görülmüştür. Bununla birlikte Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, birçok ülke seyahatleri sırasında vize talep etmelerinden dolayı da kimi zaman tatiller ertelemek durumunda kalmıştır. Türkiye, yabancı ülkelerle yaptığı anlaşmalar sayesinde bazı ülkelere yapılan ziyaretlerde pasaport ve vize kullanımını kaldırmıştır. Sadece kimlik belgesi ile bazı ülkelere giriş yapabilir, belirli bir süre istediğiniz şekilde turistik geziler yapabilirsiniz. Bu yazımız içerisinde Pasaportsuz Gidilen Ülkeler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte o ülkelerden bazıları;

Ukrayna

2017 yılı haziran ayı itibariyle Ukrayna, Türk vatandaşlarının yapacağı ziyaretlerden herhangi bir şekilde pasaport ya da vize talep etmediğini açıklamıştır. Ukrayna’ya yapılacak tatillerde, ülkenin önde gelen yerleri UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer alan şehirlerini gezebilir, muhteşem güzel sahillerinde deniz turizmini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Gece hayatı ile de ön plana çıkan Ukrayna, ekonomik durum bakımından da ülkemiz için oldukça güzel görünmekte. Türkiye’de yapılabilecek orta bütçeli bir tatil, Ukrayna’da 5 yıldızdan daha fazlasını kapsayabilmekte. Ukrayna’da, Lviv, Odessa, Kiev gibi şehirlerde rahatlıkla tatil yapabilirsiniz.

Gürcistan

Pasaport istemeyen ülkelerin aslında başında yer alan Gürcistan, ülkemizin hemen dibinde olmasından dolayı birçok kişinin gözde tatil merkezlerinden birisi olarak gösterilmekte. İstanbul’dan Batum’a tarifeli uçuşlar düzenleyen havayolu şirketleri Türk vatandaşlarını rahat bir şekilde Batum’a taşıyabilmekte. Gürcistan’da daha çok Batum ve Tiflis gibi önde gelen merkezleri ziyaret edebilirsiniz. Bu ülkede daha çok doğa turizmi, deniz turizmi gibi aktivitelerde bulunmak mümkün. Gece hayatıyla da oldukça popüler olan Gürcistan 2010 yılından bu yana pasaportsuz olarak Türk vatandaşlarını ağırlamaya çalışmakta. Pasaportsuz olarak ülkede kalış süresi 90 günü geçmemektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatan Kıbrıs pasaportsuz olarak gidilebilen ülkeler arası yer almakta. 90 güne kadar pasaportsuz olarak Kıbrıs’da kalabilir, istediğin şekilde tatil yapabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça yoğun turist popülasyonuna sahip olan Kıbrıs, hem deniz üzerinden hem de hava yolu üzerinde misafirlerini kabul edebilmekte. Sadece Kıbrıs’ın Kuzey tarafına vize yada pasaport istenmediğini, güney bölgesine geçilmek istenmesi durumunda pasaport ve vize talep edileceğini hatırlatmak isteriz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir