Orhan Veli Kanık Kimdir?

Cumhuriyet döneminin en güçlü yazarları arasında gösterilen Orhan Veli Kanık, 194 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Edebiyat alanında bu kadar popüler olmasına olanak sağlayan durum; Orhan Veli’nin Eski Edebiyat kültürünü tamamen ortadan kaldırarak modern, gelişmiş, kendileri tarafından belirlenen bir akım oluşturmak istemesi ile başlamıştır. Bu bağlamda Oktay Rıfat, Melih Cevdet gibi isimlerle tanışan Orhan Veli, bu isim ile Garip akımını kurarak bu alanın öncüleri olmayı başarmışlardır. Babası, Mehmet Veli efendi olarak gösterilmektedir. Mehmet Veli Efendi, İstanbul Mızıka-i Humayun, İzmir Bandosu, Cumhurbaşkanlığı Bando Heyeti Şefliği gibi alanlarda çalışmalar göstermiş, saygın bir kişiliktir. Orhan Veli Kanık Kimdir? sorusuna biraz da hayatı ile devam etmek isteriz.

İlkokul öğretimini ilk olarak Galatasaray Lisesinde aşmaya başlayan Orhan Veli, babasının görevi ile Ankara’ya  taşınmak durumunda kalıp Gazi Lisesinde öğrenimine devam etmiştir. Hayatının belirli bir döneminde de Ankara’da yaşayan Orhan Veli, Ankara radyosunda programlar yapmaya başlamıştır. Kendisini tam olarak hazır hissetmeye başladığı zaman Galatasaray Lisesinde öğretmenlik yapmaya başlamış, aynı zamanda İstanbul Üniversitesinde Edebiyat dersleri almaya başlamıştır. Yaşadığı bazı zorluklar ve sıkıntılar nedeni ile üniversiteden hiç mezun olamamıştır. Edebiyata olan tutkusu ve aşkı daha ilkokul sıralarında iken ortaya çıkmış, okulun edebiyat ve sanat dergilerini tek başına hazırlamaya çalışmıştır. İlk eserlerini Çocuk Edebiyatı üzerine vermesi, ustalık kazanmasına büyük etki etmiştir

Orhan Veli Kanık Kimdir? sorusuna hem yazar, hem şair hem de tiyatrocu cevabını verebiliriz. Lise yıllarında tiyatroya da giren Orhan Veli, birçok oyunda seyircilerin karşısına çıkma cesareti gösterebilmiştir. Orhan Veli Kanık’ın en büyük şansı lisede edebiyat derslerini almış olduğu öğretmenin Ahmet Hamdi Tanpınar olmasıdır. Tanpınar hoca Orhan Veli’nin içerisinde bulunan edebiyat ilgisini önceden görmüş ve bu alanda ona elinden geldiğince destek olmaya çalışmıştır. Orhan Veli tam bir istanbul aşığıdı idi. Belki de ondan daha fazla bu şehri seven bir kişi çıkmazdı. “İstanbul’u Dinliyorum” şiiri belki de bu sevgisini özetleyebilecek nitelikte idi. 1950 yılında henüz 36 yaşında iken bir kaza sonucunda hayatını kaybeden bu güzel insan, halen kalplerimizde yaşamaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir