Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır 2021

Resmi başvurular başta olmak üzere, özel durumlara yönelik olarak da nüfus cüzdanı sureti istenebilmektedir. Daha çok resmi devlet dairelerinde istenilen evraklar içerisinde lazım olan bir belge niteliğini taşırken, aynı zamanda özel durumlarda da karşı taraftan isteğe yönelik zorunlu kılınan bir belge halini alabiliyor.

Nüfus Cüzdanı Sureti

Daha çok okul kayıtları ve tapı gibi resmi işlemlerde lazım halini oluşturan nüfus cüzdanı sureti, kimlik bilgilerimizin tamamını taşıyan ve üzerinde yine kimliklerde olduğu gibi vesikalık fotoğraflarımızın yer aldığı bir aksamı oluşturmaktadır. Ek olarak bu belgenin alınmasına ilişkin, kullanılacağı yerin mühür/damgası yer almaktadır. Burada bilinmesi gerekilen en önemli konu nüfuz cüzdanı fotokopisi ile nüfus cüzdanı sureti evrakları birbirinden farklı olmaktadır. Bu gerekli olan belge daha önceleri sadece Nüfus Müdürlükleri tarafından tasdiklenerek verilmekte olup, mühürlü olacak şekilde verilmekteydi. Fakat oluşan yoğunluk ve teknolojinin boy göstermesiyle birçok farklı alan üzerinden de rahatlıkla elde edilebilir duruma geldi. Buna yönelik nüfus cüzdanı sureti nereden alınır sorusuna ilişkin cevapları konumuzun devamını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

nüfus cüzdanı sureti alma

Muhtarlıktan Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Mahalle muhtarlarımız resmi olarak nüfus cüzdanı sureti alınabilecek alternatif yollardan biridir. Bu kapsamda ilgili muhtara bir adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanının kendilerine verilip işlem yapılabilmesini sağlayabilirsiniz. Vermiş olduğunuz nüfus cüzdanınızda yer alan bilgiler eşliğinde cüzdan suretiniz düzenlenerek hazır hale getirilir. Hazır hale getirilen suret üzerine fotoğrafın yapıştırılacağı bölüme vermiş olduğunuz vesikalık fotoğraf yapıştırılarak, belge ve fotoğrafın üzerine gelecek şekilde muhtara ait mühür vurulup tarafınıza teslim edilir. Evrakın en alt kısmına ise “bu belge resmi kuruma başvuru amacıyla verilmiştir” ya da “bu belge kişinin isteği üzerine verilmiştir” yazılı şekilde ifade edilerek tamamlanır.

Noterden Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Muhtarlık ofislerinin yanı sıra dilerseniz cüzdan suretinizi size yakın olan herhangi bir noter üzerinden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl ki Nüfus Müdürlüğü veya muhtarlıkta verilen belgenin resmiyeti var ise, aynı şekilde noterden alacağınız bu belgenin de geçerliliği aynı durumu oluşturmaktadır. Yine muhtarlık kapsamında hazırlandığı gibi belgenin alt kısmına “bu belge resmi kuruma başvuru amacıyla verilmiştir” ya da “bu belge kişinin isteği üzerine verilmiştir” yazılı şekilde ifade edilerek tamamlanır ve size teslim edilir.

E-Devlet Üzerinden Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

E-Devlet üzerinden tıpkı hemen yukarıda da belirtmiş olduğumuz tüm alanlardan alabileceğini nüfus cüzdanına ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak turkiye.gov.tr adresine girerek size ait giriş şifresi ve e-imza olanaklarını karşılamanız gerekmektedir. E-İmza özelliği ile nüfus cüzdanı sureti alabileceğiniz gibi, diğer tüm resmi kurumlar için gerekli olan evraklara erişim sağlamanız ve işlem yapabilmenizi sağlayacak durumları oluşturabilmektedir. E-Devlet üzerinden verilen belgelerde imza, tasdik veya mühür gibi gerekli etkenler gerekmemektedir. Buradan aldığınız belgenin, diğer belgeler arasında bir farkı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir