Ne zaman Emekli Olurum? Emeklilik Sorgulama

Gerek kamu kurum ve kuruluşlarında gerekse özel sektör içerisinde sigortalı olarak çalışan kişilerin tek hayali emekli olabilecekleri günü görmektir. Belirli bir süreye kadar çalışan kişiler emeklilik sürelerinin gelip gelmediğini öğrenmek için uzun uğraşlar yaparak kurumlara başvurularda bulunmaktadır. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile teknolojik gelişmelerini bünyesinde barındırmaya başlayan Devlet kurumları birçok sorgulama işlemini online olarak yürütülmesine olanak sağlamakta. Bu yazımız içerisinde 4A, 4B ve 4C Emeklilik Sorgulama işlemeninin nasıl yapılır kısaca onlardan bahsedeceğiz. SGK hizmetlerine belirli olarak değişen Emeklilik durumu online olarak sorgulanabilmektedir. Yapılacak işlemlerin ne olduğunu, emeklilik sürecine etki eden unsurlar yazımızın içeriğinde yer alacaktır.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Ne Zaman Emekli Olabilirim sorusu kişilerin 4A, 4B, 4C kategorileri içerisinden hangisine bağlı olduğuna, sigorta girişleri ve yaş sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan BU site üzerinden Emeklilik Sorgulama işlemini güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz link üzerinden sorgulama sayfasına giden kişiler eklediğimiz ekran görüntüsündeki gibi bir internet adresine ulaşacaklardır. Burada gerekli olan tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmaları durumunda ne zaman emekli olabileceklerini, kaç gün daha çalışması gerektiğini öğrenebilirler. 65 yaş üzerinde çalışmaya uygun durumda olmayan kişilerin yaşamlarını idare ettirebilecekleri kadar maaşları emekli olarak devlet güvencesi ile alabilmektedir. Uzun vadeli olarak emekli maaşı alabilmek için aşağıda yer alan unsurların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sigortalılık Süresi

Sigortalılık süresi kişilerin ilk sigorta girişinin başladığı süre ile çalıştığı son gün arasındaki geçen süredir. Emeklilik talebinde bulunacak kişilerin sigortalılık süresi aranan en temel şartlar arasında yer almaktadır.

Prim Ödeme Gün Sayısı

Prim ödeme gün sayısı, kişinin sigortalı olarak çalıştığı her gün için devlete ödenen olanağı göstermektedir. Malullük, yaşlılık gibi olağan dışı durumlara karşı ekstre hesaplamaların yapıldığını söyleyebiliriz.

Yaş

Dünya sağlık örgütü standartlarına göre bir kişinin yaşlı olarak adlandırılması için 65 yaşını geçmesi gerekmektedir. Kişilerin emekli olabilmesi için en önemli şartlardan birisinin de 65 yaşını doldurması gerekmektedir. Eğer sigortalılık durumunu doldurmuş ise 65 yaşını geçtiği an emekli olabilirler. Eğer sigortalılık süresi dolmamış ise dolana kadar çalışmaları durumundadır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir