Metre Kare (M²) İşareti Nasıl Yapılır?

Metre kare işareti, matematik işlemleri, alan hesaplamaları ve temel sayıların kullanılmasını gerektiren işlemler yapılırken ihtiyaç duyulan bir semboldür. Ders notu, harita, okul ödevleri gibi ihtiyaçların yanı sıra tapu kadastro gibi iş dallarında ihtiyaç duyulan bu işareti, bilgisayar üzerinden yaptığınız çalışmalarda excel, Word ya da metin belgesinde kullanmanız gerekebilir. Klavye üzerinde bu tür sembollerin pratik bir şekilde yapılabilmesine yönelik olarak hazır işaretler mevcut değildir. Bu sebeple metre kare ve benzeri işaretleri bulmanız sıkıntı yaratabilir. Ancak, bilgisayarların rom hafızalarında saklı bulunan gizli ascii kodları kullanılarak bu tür sembollerin yapılabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Metre Kare İşareti Nasıl Yapılır

Word’de Metre Kare İşareti Yapma Yöntemleri

Metre kare işareti, klavye kullanılırken zorlandığınız işlemlerden biriyse, yazımızın devamındaki açıklamaları izleyerek bu işi çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Word’de sembolü yapabileceğiniz 2 yöntemden birincisini kullanarak sadece metre kare sembolü değil, başkaca herhangi bir karakteri üst simgeye dönüştürerek kullanabilirsiniz. Word belgesini açtığınızda araç çubuğu üzerinde birçok farklı sembol mevcuttur. Bunlardan X üzeri 2 olarak gösterilen ‘’üst simge’’ sembolünü kullanarak metre kare işareti oluşturabilirsiniz. Bunun için ‘’m’’ harfini yazdıktan sonra ‘’2’’ yazıp ‘’ seçili hale getirmeniz ve ‘’üst simge’’ sembolüne tıklamanız yeterli olacaktır. Alternatif bir yöntem kullanmak isteyenler ise, Ctrl+ Shift+4 kısayolunu tercih ederek sembolü oluşturabilir.

Metre Kare Sembolü Direkt Olarak Nasıl Yazılır?

Metre kare sembolü oluşturmanın pratik bir yöntemi de, klavyede bulunan Alt+0178 kombinasyonunu kullanmaktır. Böylece metninize metre kare işaretini ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken şey sadece Alt tuşuna basarak basılı tutmak ve tuş takımında art arda 0178 tuşlarına basmaktır.  İşlemi yaparken dikkat etmeniz gereken tek husus ‘’Number Lock’’ tuşunun açık olması gerektiğidir. Bu kısayolu sadece Word’de değil, ihtiyaç halinde farklı metin düzenleme programları ve metin kutularında da aynı yöntemle kullanarak sembolü elde edebilirsiniz. Bu yöntemi kullanacak olanların unutmaması gereken bir başka husus da, kullanacağınız harf bölümünün klavyenin sağ tarafında bulunan tuş takımları olması gerektiğidir. Klavyenin üst tarafında yer alan ve harflerin üzerinde bulunan rakamlarla yazmanız halinde sembolü elde edebilmeniz söz konusu değildir.

Karakter Eşlem Tablosunu Kullanarak Metre Kare İşareti Nasıl Yapılır?

Metre kare işareti birçok farklı alanda ihtiyaç duyulan bir işarettir ve oldukça sık kullanılır. Özellikle Matematiksel hesaplamalar, tarla, dönüm, dekar hesaplamaları ve farklı işlemlerde ihtiyaç duyulabilecek ölçüm belirtme amacıyla kullanılan sembol, karakter eşlem tablosu vasıtasıyla da kolayca elde edilebilir. Bunun için bilgisayarınızdaki ‘’Başlat’’ tuşunu tıklamanız sonra sırasıyla >Tüm programlar> Donatılar>Sistem araçları>Karakter eşlem seçeneklerini takip ederek tabloyu görebilirsiniz. Dilerseniz metre kare işaretinin karşılığı olan Unicode 33A1 kodunu girerek sembolü elde edebilir ve kopyalayarak ihtiyaç duyduğunuz yere yapıştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir