Menenjit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

Ağırlıklı olarak bebeklerde görülen son derece ciddi ve hayati risk taşıyan bir sağlık sorunu olan menenjit, dünya tarihi boyunca çok yüksek oranlarda bebek ölüm vakalarının yaşanmasına neden olmuştur. Son derece ciddi bir bebek rahatsızlığı olan menenjit, 21. Yüzyıl teknoloji çağında tedavisi yapılabilen ve önlenebilen sağlık sorunları arasında yer alıyor. Ancak bunun için bebekler için belirlenmiş olan aşı programlarına uygun olarak özel olarak uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda geliştirilmiş olunan menenjit aşısının yaptırılmasına önem gösterilmesi gerekmektedir. Ancak günümüz Türkiye’ sinde toplum genelinde ebeveynler menenjit aşısı fiyatı ne kadar şeklinde gibi hususlar dolayısı ile menenjit aşısını yaptırma konusunda pek de sıcak bir yaklaşım sergilemeyebiliyor. Ancak bu kesinlikle hatalı bir yaklaşım oluşturmaktadır.

Menenjit Aşısı Nedir?

Genel olarak 2 yaş grubundaki bebeklerde olma riski bulunsa da aynı zamanda da 18 yaşa kadar olan çocuklarda da görülebilmekte olan bir rahatsızlık olan menenjit rahatsızlığına karşı geliştirilmiş bir tür aşıdır. Son derece bulaşıcı bir rahatsızlık olması nedeni ile menenjit aşısının bebek ve çocuklar için yaptırılması toplumsal bir sorumluluk taşımaktadır. Menenjit aşısı fiyatı ne kadar sorusunun dışında bebekler için menenjit aşısının önemine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede de sağlık hizmetleri ve sosyal güvence gibi olgular devreye girmektedir.

Menenjit Aşısı Ücretli Mi?

Bebeği ya da daha ileri yaşlarda olan çocuğu için menenjit aşısı yaptırmak isteyen ve temel olarak Sağlık Bakanlığı yaptırımları çerçevesinde zorunlu olan menenjit aşısı için ödeme yapılıp, yapılmayacağı en çok merak edilen konulardan birisi konumunda bulunuyor. Bu çerçevede de SSK menenjit aşısını karşılıyor mu? GSS menenjit aşısını karşılıyor mu şeklinde sorular gündeme gelebiliyor. Ancak bu soruların yanıtı ne yazık ki olumsuz oluyor. Çünkü Türkiye’ deki sağlık hizmetleri ve sosyal güvence hizmet kapsamları dahilinde yurtdışından gelen aşılar ve ilaçlar statüsünde bulunmasından dolayı menenjit aşısı ücretsiz olarak yapılmamaktadır. Bu çerçevede de ebeveynler tarafından menenjit aşısı fiyatı ne kadar şeklinde bir soru için özellikle internet ortamında kapsamılı olarak araştırmalar gerçekleştirebiliyor.

SSK tarafından karşılanmayan menenjit aşısı fiyatı ne kadar sorusunun yanıtı ise yurtdışından getirilen bir ilaç ve aşı olması nedeni ile 227 TL gibi bir ücretlendirmesi bulunuyor şeklindedir. Yani günümüz Türkiye’ sinde ebeveynler bebekler için Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu olan menenjit aşısı için belirtilen ücreti ödemek zorundadır. Bu kapsamda yurtdışından getirilen bir aşı olması çerçevesinde menenjit aşısı için 207 TL olarak ücretlendirmeye sahip olan ‘MenectraMeningokok’ isimli aşı eczanelerden temin edilebiliyor. Bununla birlikte eş değer kapasitede olan menenjit aşısı ise 227 TL fiyata sahiptir. Her iki aşı arasında etki ve kuvvet açısından pek önemli bir fark bulunmaz. Ayrıca ücretlendirmelerde ortalama fiyatları temsil eder.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir